Приватна детективна діяльність в Україні: хто і як дурить довірливих громадян.


6 грудня 2016, вівторок, 11:19 | Джерело: http://voi.com.ua/

Переглядів: 2998


В умовах сьогодення достатньо стрімко зростає попит населення на послуги приватних детективів.

Комусь потрібно за невірною дружиною чи чоловіком прослідкувати, хтось прагне зібрати інформацію про бізнес-конкурентів, ось тут і з’являються на горизонті приватні детективи, пропонуючи послуги так званого «побутового шпіонажу» на будь-який смак.

Але чи насправді можливості українських Холмсів настільки потужні, щоб дійсно збирати якісну інформацію, яка коштувала б тих шалених грошей, які вони просять за свої послуги??

Звичайно ж ні, в більшості випадків все зводиться до звичайного шахрайства, а вся інформація надана клієнтові після, начебто, десятків годин кропіткої праці, збирається з відритих державних ресурсів та в мережі Інтернет за один вечір і фактично не потребує надмірної витрати часу та зусиль.

Більше того, «рейнджери приватного розшуку» ще й узаконити власну діяльність захотіли і навіть законопроект написали «Про приватну детективну (розшукову) діяльність» ( http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1112-19е ), який Президент Всеукраїнської асоціації приватних детективів Цмінський І.М., активно «піарить» на власні сторінці в соціальній мережі «Фейсбук» (https://www.facebook.com/helpkm) та в регіональних ЗМІ Хмельниччини, а також проштовхує у Верховній Раді за лобіювання народних депутатів Паламарчука М.П. та Продан О.П. (БПП), Кожем’якіна А.А. (Батьківщина), Тетерука А.А. (Народний фронт).

Проте, коли ознайомлюєшся з вищезгаданим документом, виникає думка, що писали його не юристи, а першокурсники якогось ПТУ в одному з райцентрів.

В 1 статті «детективи-законотворці» дають визначення приватної детективної (розшукової) діяльності (далі ПДД), де вказують: «Приватна детективна (розшукова) діяльність – дозволена органами Національної поліції України незалежна професійна діяльність приватних детективів або приватних детективних підприємств (агентств) щодо надання клієнтам на платній договірній основі детективних послуг з метою захисту їхніх законних прав та інтересів на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом».

Постають питання:

1) де в ЗУ «Про національну поліцію» зазначено, що вона наділена правом санкціонувати провадження ПДД?

2) чому залишається поза увагою участь інших правоохоронних органів в контролі за цією діяльністю?

3) як трактувати поняття «незалежна»? Виходить уповноважені державні контролюючі органи не матимуть жодного впливу, а детектив у нас буде мати статус вищий, ніж скажімо слідчий Нацполіції чи прокуратури. Якась нісенітниця погодьтесь.

Також, незрозумілим є визначення приватного детектива, яке закріплене в ст.5 «Приватним детективом може бути громадянин України, який володіє державною мовою, має вищу юридичну освіту, пройшов спеціальну підготовку з метою здійснення приватної детективної (розшукової) діяльності чи має стаж роботи в оперативних підрозділах або органах досудового розслідування не менше трьох років та отримав у встановленому порядку свідоцтво про право на заняття приватною детективною (розшуковою) діяльністю», постає закономірне питання, що означає поняття «спеціальна підготовка» та на базі яких державних інституцій вона повинна проводитись? (Цмінський І.М вже давно переслідує ідею створення курсів для приватних детективів, які сам і проводитиме, але наврядчи «самоназваний» детектив Цмінський сам десь отримував фахову підготовку, щоб навчати інших, адже за недовгий період служби в органах КДБ, як співробітник він так і не сформувався, а після звільнення тільки те й робить, що займається шахрайством під виглядом надання приватних детективних послуг).

Абсурдними виглядають і трактування ст.6 де вказано:

«Засновниками та учасниками приватного детективного підприємства (агентства) можуть бути виключно приватні детективи», тобто особи, які відповідно до статті 5 цього ж законопроекту «…отримали у встановленому порядку свідоцтво про право на заняття приватною детективною (розшуковою) діяльністю». Але як тоді бути з положеннями ст.42 Конституції, де вказано, «…кожен має право на підприємницьку діяльність, що не заборонена законом» та не зрозуміло на якій підставі обмежено конституційні права громадян України бути засновниками господарських товариств (у даному випадку детективних агенств), отримувати прибуток від їхньої діяльності та навіщо зобов’язувати засновника отримувати статус «приватного детектива».

Незрозуміле положення ст.11 про те, що «суб’єкти приватної детективної (розшукової) діяльності можуть надавати інші детективні послуги, якщо вони не суперечать вимогам чинного законодавства України». Що саме розуміється під поняттям «інші детективні послуги»? Та чи не суперечитиме надання «інших детективних послуг» нормам ЗУ «Про оперативно-розшукову діяльність» ?

Чи ті ж положення п.6 ст.11, де серед видів детективних послуг пропонується …пошук, збирання та фіксація відомостей в кримінальному провадженні на договірній основі з стороною кримінального провадження , що напряму суперечить нормам ст.222 КПК України «Недопустимість розголошення відомостей досудового розслідування» ( http://jurists.org.ua/criminal-law/4446-naukovo-praktichniy-komentar-do-st-222-krimnalnogo-procesualnogo-kodeksu-ukrayini.html ).

Недоліки присутні і в п.1 ст.11, де псевдодетективи прописали собі право - звертатися із запитами до органів державної влади, органів місцевого само врядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об’єднань, а також до фізичних осіб (за згодою таких фізичних осіб), але не зрозуміло, який характер носитимуть такі запити, яку інформацію прагнутимуть здобути самоназвані приватні «правоохоронці» та чи не штовхатимуть вони окремих працівників органів влади на вчинення злочину передбаченого ст. 362 КК України «Несанкціоновані дії з інформацією, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп’ютерах), автоматизованих системах, комп’ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право доступу до неї» ( http://yurist-online.com/ukr/uslugi/yuristam/kodeks/013/376.php ).

Остаточно вбиває своєю «тупістю» (інше слово підібрати складно) п. 10 ст.12 законопроекту, який з незрозумілих підстав наділяє суб’єктів ПДД правом! «використовувати спеціальні засоби у відповідності до законодавства України», очевидно, що йде мова саме про спеціальні технічні засоби негласного отримання інформації – вилучені з цивільного обігу, право використання яких мають лише правоохоронні органи визначені законодавством. Навіщо тоді прописувати в майбутньому законодавчому акті норми в порушення ч.2 ст.359, ( http://yurist-online.com/ukr/uslugi/yuristam/kodeks/024/356.php , що тягне за собою кримінальну відповідальність?

Неозброєним оком видно, що запропонований Цмінським та КО законопроект, не що інше, як дуже невдала спроба створити певний аналог «цивільної» спецслужби на комерційній основі, яка безпідставно отримає ті ж права, що й інші правоохоронні органи, але фактично ніким не контролюватиметься, що дасть можливість приватним детективам порушувати законні права та інтереси громадян.

На даний час, проект ЗУ «Про приватну детективну (розшукову) діяльність» було запропоновано у декількох варіантах зі змінами та доповненнями, але суть залишилась та ж сама - повне нехтування нормами чинного законодавства України та відкритий правовий нігілізм авторів в інтересах власного збагачення.

Та й теперішня діяльність «недодетектива» м’яко кажучи ледве межує з законом. Створена Цмінським та прибічниками Всеукраїнська асоціація приватних детективів є не що інше як розгорнута по всій країні агентурна мережа спецслужб РФ, та і сам Цмінський вже досить давно активно спілкується зі співробітниками правоохоронних органів РФ, виконуючи їхні замовлення по збору інформації щодо громадян України та юридичних осіб. Чи не є це прямою загрозою державній безпеці в умовах військової агресії Кремля??? І куди тільки дивиться СБУ?

Перейти на першоджерело

НАЙЦІКАВІШЕ ЗА СЬОГОДНІ


12:43

Проблеми сміттєвих полігонів і скорочення водних ресурсів залишаються невирішеними, - експерт Косоуров

12:43

Полторак залишатиметься міністром оборони до рішення Ради

12:43

Готуються польові випробування контрбатарейної РЛС 'Бісквіт-КБ'

12:42

Екс-командувач Нацгвардії вийшов із СІЗО під заставу у майже 5 млн гривень

10:51

ЛІКУВАННЯ ПОРАНЕНИХ НА СХОДІ БІЙЦІВ У ВМКЦ ПІВДЕННОГО РЕГІОНУ

10:51

Зеленський проводить із главами фракцій консультації про розпуск Ради: охорона не пустила Ляшка, який хотів вести стрім. ВIДЕО

10:36

Иезуитские поздравления Кремля для Зеленского

10:36

'До статусу в.о. нам не звикати', - Супрун радить українцям менше читати новин і перейматись

10:36

За три роки я не допустив жодної економічної кризи в країні, - Гройсман про результати своєї роботи

10:36

Місія МВФ почала роботу в Україні

10:36

У Києві 'молодики спортивної зовнішності' другий день поспіль блокують будівлю ВККСУ

10:36

Полторак за викликом Зеленського прибув до Адміністрації Президента

09:11

Відпочинок за 5 річних зарплат і Porche для сина: журналісти викрили захмарні багатства Кернеса

09:11

Я вкладаю в партію свої гроші. Фінансування від олігархів немає, - Вакарчук

09:11

Єльченко - Небензі: Україні не потрібні жодні сигнали. Просто дайте нам спокій

09:11

Доба на Донбасі: бойовики порушили режим тиші 10 разів, двоє військових поранені

09:11

'Офигеть, как крутит': на Буковине бушевал мощный смерч, опубликовано видео

09:11

Канада завжди виступатиме разом з Україною в боротьбі проти ненависті та несправедливості, - міністр оборони Канади Саджан ушанував жертв Голодомору.

09:11

Через негоду знеструмлено 146 населених пунктів у п''яти областях, - ДСНС

09:11

Усі міністри ультраправої Австрійської партії свободи пішли у відставку після скандалу, пов''язаного з російським фінансуванням

09:11

Зеленський підписав перший президентський указ

09:10

'Прийду вбивати ваших дітей!' У Харкові зловили неадекватну жінку.

00:17

Ми з Трухановим поведемо партію в новий парламент, але залишимося мерами, - Кернес

00:17

Гройсман йде з посади: що буде далі і хто керуватиме урядом

00:16

Спроба знизити тарифи може привести до серйозної фінансової кризи, - Гройсман

Більше новин