Страшна казка про платні пологи, або Пологова зрада


22 серпня 2017, вівторок, 19:28 | Джерело: https://goo.gl/

Переглядів: 214

Днями низка українських засобів масової інформації поширила "новину" про платні пологи починаючи з 2019 року як частину реформування у галузі медичних послуг. У МОЗ таку інформацію спростували. А сайт "24" спробував розібратися, що ж насправді в цьому повідомленні фейк, а що — не зовсім.

Приводом до "пологової зради" могла стати цитата члена парламентського комітету з питань охорони здоров’я Ольги Богомолець. Із її роз'яснень виходило, що проект медичної реформи передбачає платні пологи, крім екстрених випадків: "Якщо ми візьмемо пологи, вони можуть бути плановими, і тоді, згідно з новими законами, вони підпадають під оплату. Але пологи можуть бути екстреними. І тоді це екстрена допомога. Вона покривається державою".

Натомість в. о міністра охорони здоров’я Уляна Супрун "нові правила пологів" пояснила дещо інакше: "Ми будемо мати деякі послуги, які як пілотні будуть оплачуватися по-іншому. І ми вибрали пологи як одні з тих, які будуть оплачуватися по-іншому. Ми будемо оплачувати пологи як пакет усіх послуг, які надаються під час пологів. Це буде оплачено через державне агентство – Національну службу здоров’я. З 2019 року вже переходимо на оплату послуг на вторинній, третинній ланці".

Ці цитати прозвучали ще у червні цього року.

А у серпні деякі ЗМІ чомусь знову підняли цю новину (хоча нічого нового не сталося). А в соцмережах відразу ж після повідомлення про можливу платну появу дитини на світ завелася "тотальна зрада". Лаяли реформаторів, Міністерство охорони здоров'я і лікарів.

Я так зрозумів, вони хочуть ввести додатковий офіційний збір. До речі, він зараз і так існує. З київською пропискою платять "добровільний внесок" — "полторушку" гривень, не з київською — 2,5 тисячі. Коротше, вирішили просто трохи дорожче офіційно роздягати,
— написав користувач Facebook Ігор.


Була ще й така думка (із соцмереж)

Пологи не будуть платними

У МОЗ написали роз'яснення, що ні у 2019, ні пізніше медична реформа не передбачає "офіційно платних пологів".

Пологи та спостереження за вагітністю будуть безоплатними в 2019 році і надалі. Держава покриє на 100% вартість цих послуг. Медична реформа не передбачає введення оплати за пологи від породіль,
— акцентували у міністерстві.

І навели цитату з останньої редакції законопроекту №6327 (про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів, прийнятого у першому читанні):

"У межах програми медичних гарантій держава гарантує громадянам, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України, та особам, яких визнано біженцями, або особами, які потребують додаткового захисту, повну оплату за рахунок коштів Державного бюджету України необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, пов’язаних з наданням медичної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами".

Натомість медична реформа передбачає перехід на нову модель фінансування державою медичних послуг, які надаються українцям. В тому числі – і пологів.

Як вже неодноразово наголошували медичні реформатори, і на чому робиться головний акцент —з 2019 року, згідно зі стратегією реформування, спеціалізовані та високоспеціалізовані медичні заклади почнуть отримувати від держави оплату за конкретно надані послуги конкретному пацієнту.

Однак у 2018 році окремі послуги будуть оплачуватися з державного бюджету в рамках пілотних проектів. І одним з перших таких "пілотів" має стати оплата вартості пологів напряму пологовим будинкам від Національної служби здоров’я за єдиним для всієї країни тарифом. Зауважте – не породіля чи її родина платитимуть державі, а навпаки, держава в особі НСЗ. Щоправда, НСЗ існуватиме за податки, які вже громадяни платять державі. Але мова не йде про якісь "додаткові офіційні збори".

Ціни на послуги треба розробити

Анонсуються поки що лише плани, наголосила у коментарі сайту "24" експерт Реанімаційного пакету реформ групи медичної реформи Тетяна Юрочко.

Говорити про те, що процес уже запустився остаточно, ще не можна. Єдине – вже прийнятий у квітні закон про автономізацію медичних закладів. Щоб розібратися у ситуації – потрібно дивитися на підзаконні акти і на основний документ, на який вони посилаються. Поки що не бачу чіткого правового алгоритму,
– відзначила експерт.

І нагадала, що поки проголосований лише один законопроект 6327 – у першому читанні. А потрібен ще й законопроект 6604 про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо забезпечення державних фінансових гарантій надання медичних послуг та лікарських засобів, який дасть можливість запустити реалізацію першого законопроекту. Наразі цей законопроект тільки подано в Раду для ознайомлення, а дві його попередні версії (6329 і 6329-1) були відхилені парламентом.

Отже, немає підзаконки, і законів теж поки що немає. Тому як саме буде обраховуватися пакет послуг для майбутньої матері – говорити зарано.

Але, за словами Юрочко, реформою (і озвученими законопроектами) передбачалося виведення в прозоре поле неформальних платежів. Бо ж досі всі за пологи і так платять, але всюди по-різному, в залежності від пологового будинку і навіть від лікаря.

Думка реформи про зміну фінансування полягала в тому, що певний гарантований рівень буде надаватися безоплатно для населення, і він буде збільшуватися зі зростанням економічного благополуччя держави. А все інше буде на співоплаті громадян, але з чітким механізмом визначення вартості послуги. Методологія має бути затверджена МОЗ, бо їх існує більше 10. Будуть вестися обрахунки і, відповідно, прозоре ціноутворення. І пацієнт, який планує якесь втручання, чи ті ж пологи, знатиме, що це коштуватиме таку-то ціну на сьогодні,
– уточнила експерт.

Для детального ж роз'яснення – як все буде відбуватися, за яким алгоритмом тощо – потрібно дочекатися осені, подивитися, як відбуватиметься голосування, в якому вигляді приймуть законопроект.

У МОЗ тим часом наголосили, що законопроект №6327 "є ключовим для медичної реформи, адже передбачає істотні зміни у фінансуванні системи охорони здоров’я та гарантує рівний доступ до медичних послуг для українців". 12 липня 2017 року парламентський комітет з питань охорони здоров’я рекомендував його до ухвалення Верховною Радою у другому читанні та у цілому. У вересні народні депутати мають ухвалити законопроекти №№ 6327, 6604 та запустити зміну моделі фінансування в Україні.

Доступно про головне. Долучайтеся до паблік-чату 24 каналу у Viber

Перейти на першоджерело

НАЙЦІКАВІШЕ ЗА СЬОГОДНІ


11:57

У Вінницькій області стався мовний скандал з ветераном АТО: фото

11:57

Индия продолжает отдаляться от российского ВПК

11:03

Патриот аж вспотел от усердия. Андрей Полтава ВАТА ШОУ

11:02

'В видеосвязи с Олегом отказали. Фото не предоставляют', - Денисова требует от РФ срочно допустить ее к украинским политзаключенным

11:02

У Києві патрульного схопили на збуті психотропів

10:32

Пентагон назвав головні проблеми з обороною, у разі вторгнення Росії в Європу

10:11

Порошенко: Мы передали ВСУ образцы новейшей техники. Теперь она будет закрывать украинское небо от врага. ВИДЕО

10:11

'Напали на жилье, били меня, нож у него был и молоток', - 19-летний потерпевший Давид Поп о нападении на лагерь ромов во Львове. ФОТОрепортаж

09:05

Антін Мухарський: Пушкін? На х…р! Ахматова? На х…р! Достоєвський? У дупу! У нас є свої!

09:05

Один украинский воин погиб, еще четверо получили ранения в районе проведения ООС. За сутки - 22 вражеских обстрела, - ООС

09:05

Шестеро судей указали недостоверные данные в декларации добродетели, - ВККСУ. СПИСОК

09:04

Украина на втором месте в Европе по заболеваемости туберкулезом, - Супрун

09:04

Разведчики задержали на линии соприкосновения двух шпионов с уголовным прошлым, - оперативное командование 'Север'.

09:04

Украинка Билодид завоевала золото на Кубке Европы по дзюдо

07:28

ЗМІ: Міноборони РФ “визнало” участь росіян у боях на Донбасі в 2014-му

07:28

Трамп: Нелегальних мігрантів потрібно депортувати без судового процесу

07:28

Взрыв в центре Одессы: пострадал директор охранной фирмы

07:27

Затримані в окупованому Криму українські моряки відмовляються від їжі - адвокат

00:10

В России обнаружены свежие могилы с тайно похороненными десантниками

23:45

Війна з Росією. Україна змушена воювати на два фронти

22:56

Чорний нотаріус: в Україні розповсюджуються афери, коли підписуються угоди без участі реальних осіб

22:56

Расстрел семьи в Харькове: подозреваемого схватили

22:55

Центр травматерапии для бойцов откроют в Киеве, психологическую помощь там будут предоставлять по стандартам США. ВИДЕО

22:55

Предприятие Кировоградщины поставляло в РФ вещество, используемое при производстве радиолокаторов для 'Буков'

22:55

Один украинский воин ранен в результате обстрела Водяного из артиллерии, - пресс-центр ОС

Більше новин