Чи перетвориться ``холодна війна`` між Єгиптом та Суданом на ``гарячу``


12 січня 2018, п'ятниця, 15:30 | Джерело: https://tsn.ua/

Переглядів: 187

У відносинах між країнами є чимало проблем, але всі вони відступають на задній план, коли мова заходить про головне для обох — воду.

Арабська Республіка Єгипет має велике значення для України. Це не лише добре відомий українцям туристичний напрямок, а ще й надзвичайно важливий торговельний партнер нашої держави. За даними митної статистики за 2017 рік, єгиптяни імпортували українських товарів та послуг на $1,8 млрд. Це робить Єгипет восьмим за значущістю ринком збуту для вітчизняного бізнесу, що в абсолютних цифрах дещо перевищує наш імпорт, приміром, до Німеччини.

Водночас південний сусід Єгипту — Республіка Судан, — також становить певний інтерес для Києва. 10 січня новий посол Судану в Україні Мохамед Еіс Ісмаїл Дахаб вручив вірчі грамоти президенту. Сторони висловили готовність провести політичні консультації на рівні зовнішньополітичних відомств з метою посилення співпраці у торговельно-економічній сфері. Окрему увагу було приділено посиленню взаємодії держав у рамках міжнародних організацій. Поки Судан перебуває на 67-й позиції за обсягами імпорту з України, але потенціал для розширення взаємовигідної співпраці є.

Проте нарощуючи взаємодію з Хартумом, українцям необхідно бути обережними, і добре усвідомлювати, яку реакцію це може викликати у Каїрі. Мова йде про те, що поточний стан відносин між Єгиптом та Суданом залишає бажати кращого. Ворожнеча між країнами стрімко зростає, і в арабському світі вже навіть ведуть мову про "холодну війну" ("аль-харб аль-барід") між ними. Виникає нагальна потреба розглянути комплекс причин та витоків ситуації, що склалася.

4 січня МЗС Судану відкликало власного посла Абдель-Махмуда Абдель Халіма з Каїра для проведення консультацій. При цьому не було дано жодних  роз’яснень з приводу такого кроку. Перед цим у єгипетській пресі була розгорнута масштабна антисуданська компанія. Каталізатором негативу проти Хартума став візит президента Туреччини Реджепа Ердогана до Судану та їхні домовленості щодо облаштування турецької бази на острові Суакін, що в Червоному морі. Єгипетські проурядові ЗМІ подавали це рішення як спробу дестабілізації уряду президента Абдель-Фатаха аль-Сісі під час передвиборчої кампанії — у цьому році в Єгипті мають відбутися президентські вибори.

Між іншим пролунали обвинувачення і на адресу Катару, що начебто цей емірат також залучений до "антиєгипетської змови". Саме коли в Хартумі перебував турецький президент, туди прибув із візитом голова генерального штабу Збройних сил Катару. Реакція єгиптян не забарилася. На єгипетському телебаченні відбулася трансляція п’ятничної молитви з мечеті аль-Тавба, що розташована на спірній між Суданом та Єгиптом території "трикутнику аль-Халаїб". До мечеті навіть прибув єгипетський міністр релігій Мохаммад Мухтар Гомаа. 

Додатковий інформаційний удар по президенту Судану Омару аль-Баширу був нанесений і за допомогою еміратських медіа. Відомий спортивний коментатор з ОАЕ Мохаммад Наджиб розмістив кілька расистських твітів, спрямованих проти суданського лідера. Зокрема, Наджиб написав: "Слово до усіх наших лідерів, і тих, хто довіряв аль-Баширу: ніколи не купуйте раба, якщо ви не придбаєте до нього ще й палку, тому що раби брудні та розлючені". В іншому твіті йшлося, що якщо турки прийдуть на саудівські землі, то вони стануть для них кладовищем. Понад те, зустріч Ердогана з аль-Баширом була охарактеризована як побачення зі "злим слугою". Наджиб заявив, що його аккаунт зламали зловмисники, але на той час горезвісні твіти вже розлетілися Мережею.

Інша фейкова новина ще більше підлила олії у вогнище ворожнечі між Єгиптом та Суданом. У день відкликання суданського посла з Єгипту некомерційна організація моніторингу преси MEMO (Middle East Monitor) із посиланням на джерело катарської щоденної газети "Al Sharq" повідомило, що на території Еритреї, біля міста Сава, за підтримки ОАЕ розпочато розгортання єгипетської військової бази. І що це нібито робиться для протидії планам Туреччини в Судані.

Більше того, єгиптяни провели координаційну нараду з суданськими опозиційними групами, що діють на території Дарфуру та на сході країни. Єгипет назвав наведену інформацією вигадкою і такою, що не відповідає дійсності. На цьому можна було би завершити, якби президент Судану не запровадив на 6 місяців режим надзвичайного стану в двох провінціях країни, зокрема, у регіоні Касала, що межує з Еритреєю. До кордону почали підтягувати тисячі бійців з парамілітарного підрозділу Сил швидкої підтримки, які керуються суданської розвідкою.

Губернатор штату Касала спростував, що кордон цілком блоковано, проте віддав наказ закрити прикордонні переходи. Сенс урядової операції полягає в перекритті можливих каналів постачання зброї на схід країни та роззброєння вже наявних бойовиків, що могли раніше потрапити до регіону. Хартум підозрює єгиптян в підготовці ворожих акцій проти нього з території Еритреї, як вони робили це вже раніше з території Південного Судану. При чому превентивні заходи були вжиті суданцями в переддень візиту еритрейського лідера Ісайяса Афеверкі до єгипетського колеги аль-Сісі. А значить, диму без вогню не буває.

Отже, напруженості у відносинах між Каїром та Хартумом сприяють кілька факторів. По-перше, це приналежність цих держав до двох різних блоків, що склалися в мусульманському світі: Єгипет увійшов до альянсу з Саудівською Аравією та ОАЕ, а Судан поступово переходить до табору Туреччини, Катару та Ірану. По-друге, взнаки даються давні невирішені територіальні суперечки на спільному кордоні, зокрема, боротьба суданців за повернення ним "трикутнику аль-Халаїб". До цієї проблеми прив’язана тема делімітації морського кордону між Суданом і Саудівською Аравією.

По-третє, країни вже залучені до ведення proxy war — опосередкованої війни — одна проти іншої. Якщо суданці наводили факти того, що Єгипет надає зброю дарфурським повстанцям, то єгиптяни підозрюють Судан в підтримці терористів на їхній території. Вони вважають, що суданці можуть користатися хаосом на території Лівії з метою надання зброї місцевим терористичним групам, які скоюють теракти в Єгипті.

Проте ці чинники, що породжують "холодну війну", хоч і є вагомими, все ж таки є похідними від головної проблеми — боротьби за життєво необхідну і для Єгипту, і для Судану воду річки Ніл. Саме нільська вода підримує можливість ведення продуктивного сільського господарства на території обох держав, а Єгипет ще й забезпечує електроенергією. 95% населення країни скупчилося на берегах водної артерії, а єгипетський президент чітко зазначив в грудні 2017 року, що для них Ніл — "це питання життя та смерті". Він справді має підстави для подібного драматизму, бо країна може вже в найближчому майбутньому втратити доступ до гарантованих їй 55,5 млрд. кубічних метрів води, прописаних в угодах 1929 та 1959 рр.

Ефіопія завершує будівництво найбільшого в Африці гідроенергетичного проекту, так званої великої греблі "Відродження". Нова ефіопська ГЕС матиме потужність 6,45 МВатт та понад удвічі збільшить вироблення електрики в країні (зараз виробляється 4,29 МВатт). Для роботи ГЕС утворять резервуар обсягом понад 70 млрд. куб.м. Він буде заповнюватися водою протягом кількох років, і в підсумку на 20% зменшить притік води до Єгипту, що лежить нижче за течією. Для останнього в умовах збільшення кількості населення це несе величезні соціально-економічні ризики та в перспективі — значний внутрішній хаос. Отже, водний голод штовхатиме єгиптян до захисту своїх інтересів у будь-який спосіб, в тому числі і збройний.

Судан, який також залежить від нільської води, за логікою речей мав стати в цьому питанні на бік Єгипту. Однак натомість Хартум перейшов на бік Ефіопії, яка пообіцяла налагодити експорт дешевої електроенергії суданцям, що підсилить розвиток їхньої економіки. Про те, що з електрикою в Судані не все гаразд, красномовно свідчить тотальний блекаут країни, що стався 10 січня цього року, якраз під час чергової агітаційної промови президента аль-Башира.    

В Єгипті дружбу суданців з ефіопами розглядають як зраду колишніх братерських відносин. Особливо в такі складні для країни часи. Каїр, без сумніву, розроблятиме плани покарання суданців, але до відритої та повномасштабної гарячої війни між країнами справа не дійде. Хоча наявна беззаперечна військова перевага збройних сил Єгипту над суданцями, а в обох країнах є сили, що виступають за "возз’єднання" двох держав, єгиптяни не підуть на відкрите протистояння.

Їхня тактика полягатиме в розхитуванні ситуації всередині Судану для поступового падіння режиму президента аль-Башира. Попри те, що він керує країною з 1989 року, в нього зберігаються плани на чергове переобрання в 2020 році. Тим паче в Судані є партії, які зацікавлені в його усуненні. Сам народ невдоволений урядової політикою в сфері економіки. Минулого тижня в Судані через урядове рішення про збільшення вартості мішка борошна з 167 до 450 суданських фунтів вдвічі зросли ціни на хліб. У країні зменшуються субсидії на електрику, а курс американського долара стрімко зріс утричі — з 6,7 до 18 фунтів. Серед населення вже ходять думки про "хлібну" чи "цукрову" інтифаду.

В якості резюме щодо кризи у відносинах Єгипту та Судану хотілося б навести дві протиборчі думки з місцевої преси. Відомий єгипетський журналіст Імад Адіб пише у свої статті "Політичне самогубство Омара аль-Башира": "Судан порушує правила географії та історії, розробляє конспірації проти Єгипту в тіні турецького безумства, іранських змов, ефіопських схем з позбавлення Єгипту води та катарського фінансування підриву Єгипту". У свою чергу у суданському виданні "Аль-Ховш" в статті "Єгипет та Судан: на кону історичні відносини" зазначається, що "суперечки між Суданом та Єгиптом чи не більше ніж галас (в оригіналі — "гикавка") у пресі, що роз’ятрює старі рани та посилює розмежування. Відсутні підстави для реального збройного конфлікту, який існує лише в уяві цих ЗМІ".

В будь-якому разі українській стороні варто і надалі поглиблювати та розвивати співпрацю з Єгиптом та Суданом, але при цьому бути в курсі особливостей складних політичних відносин між ними. Це дозволить Києву уникнути потрапляння у незручні ситуації.

Перейти на першоджерело

НАЙЦІКАВІШЕ ЗА СЬОГОДНІ


22:51

У Верховному суді заявляють, що не поновлювали на посаді підозрюваного у держзраді суддю

22:51

В Україні стало ще на один банк менше

22:51

Грузино-вірмено-азербайджанську банду затримано у французькому Ліоні, - МВС Грузії

22:51

В Україні створили нову оптико-прицільну станцію

22:30

Российское командование активизировало оболванивание рядовых оккупантов и местного населения

22:10

Регламентний комітет ПАРЄ підтримав пом`якшення санкційних правил для Росії

22:10

Сейм Литви ухвалив резолюцію про підтримку України

22:09

Макрон оголосив надзвичайний економічний стан у Франції

22:09

Угроза открытого вторжения России: СБУ нашла доказательства против УПЦ МП

21:31

Новини Харкова - У Харкові «капітан міліції» зі спільниками викрав двох марокканців заради грошей

21:30

Заява ФСБ РФ про відсутність статусу військовополонених у захоплених українських моряків є свідомою маніпуляцією, - МінТОТ

21:30

Справжні чи фальшиві: батьки полонених Росією моряків прокоментували листи синів до ТСН

21:30

До України прибула партія БМП-1 з Чехії

21:07

На підтримку полонених моряків прапор ВМС підняли в Дніпрі, - ОДА. ВІДЕО+ФОТОрепортаж

21:07

Кремль о прекращении 'дружбы' со стороны Украины: Это неуважение

21:07

Понад 80 адвокатів готові захищати українських моряків, - Полозов

20:28

Українського воїна Олександра Коломійця, який загинув на Донбасі 7 грудня, поховали в Черкаській області

20:28

RЕМБАТ

20:27

Італійський актор Мікеле Плачідо потрапив до чорного списку Мінкульту України

20:27

КРАЗИ СТАРТУЮТЬ У НАПРЯМКУ ПІВДЕННО-СХІДНОЇ АЗІЇ

20:27

Слідство підтвердило контакти з росіянами під час президентської кампанії в США принаймні 14 осіб з близького оточення Трампа, - The Washington Post

19:46

РФ може використати Московський патріархат, щоб створити привід вторгнення до України - СБУ

19:46

Завербований ЦРУ росіянин: ``Я хотів підірвати злочинний уряд Путіна зсередини``

19:46

Вятрович выступил с новым заявлением об отмене выходного дня 8 марта

19:45

Співробітників військкоматів, які перевіряли для забезпечення призову документи на вулиці в Рівному та Києві, покарано, - Міноборони

Більше новин