Банан, антикваріат та власна кімната. Побутові джерела радіації, про які ви не знали


24 квітня 2019, середа, 14:36 | Джерело: https://tsn.ua/

Переглядів: 254

Майже 80% опромінення людина отримує з природних джерел, яких вона не зможе оминути в буденному житті.

Для українців слово "радіація" давно асоціюється з Чорнобилем. Але насправді людину оточує більше джерел опромінення, ніж вона вважає, наприклад, у бананах, повітрі, воді та власній кімнаті.

Звичайно, після катастрофи на ЧАЕС у довкілля було викинуто велику кількість радіоактивних речовин. Цю аварію вважають найбільшою в історії ядерної енергетики за кількістю загиблих і потерпілих. Постраждали не лише жителі Прип’яті та працівники ЧАЕС, а й мільйони мешканців Європи, до яких дісталась хвиля радіоактивних частинок.

Але варто пам’ятати і про природні джерела радіації, які існували з перших днів Землі. Майже 80% опромінення людина отримує з природних джерел, яких вона не зможе оминути в буденному житті. Спробуємо детальніше пояснити про найбільші джерела опромінення зрозумілою мовою.

 

Радон – небезпека у вашій кімнаті

Радон –радіоактивний газ. Він утворюється під час природного розпаду радію (про який ми ще розповімо), що зазвичай розташований під землею, та підіймається до поверхні тріщинами, простором між зернятками грунтів та разом із водою. Активність цього газу низька на відкритій місцевості, але збільшується з потраплянням у замкнене середовище.

За інформацією ВООЗ, радон є однією з головних причин розвитку раку легень, адже насамперед він вражає дихальну систему. За спільного впливу радону та інших нерадіаційних факторів (екологія, тютюн) шанси захворювання збільшаться.

Радон важчий за повітря, тому його об’ємна активність вища в підвалах та інших приміщеннях, розташованих у ґрунті та на його поверхні – підвалах та сховищах. Але він легко концентрується і на вищих поверхах.

"На моїй попередній роботі ми з колегами проводили експеримент. Взяли радонометр та залишили (в кабінеті – ред.) на декілька днів, аби він накреслив графік. Помітили, що коли ми всі з офісу йдемо, концентрація (радону – ред.) починає відчутно зростати. Вранці ми прийшли, відчинили двері, вікно, десь ще пройшли – концентрація падає. Тобто в будь-якому разі ви приходите вранці в офіс, де було все зачинено, ви повинні перш за все відчинити всі вікна, провітрити і "розбавити", так би мовити, атмосферу приміщення", – розповіла Юлія Балашевська, начальник лабораторії радіаційних технологій.

До того ж радон "з’являється" у будинку через стіни, найменші тріщини чи отвори в підлозі, фундаменті, систему вентиляції, воду, підведення комунікацій. Задля зменшення кількості радону, що потрапляє через ґрунт під будівлею, під деякими будинками встановлюють камери, що збирають і виводять газ на поверхню, ущільнюють фундамент.

 

Небезпечний радій у годинниках та зубній пасті

wikiwand.com
Плакат 1921 року з рекламою годинників Undark

Радій – радіоактивний метал, основна маса якого міститься в розсіяному стані в гірських породах. Елемент є дуже небезпечний для людини, адже має схожі властивості до кальцію. Через це близько 80% радію, що потрапляє до організму, накопичується в кістковій тканині та стає причиною ланцюга захворювань, зокрема остеопорозу, самовільних переломів чи злоякісних пухлин кісток.

Елемент навчились видобувати в кінці ХІХ століття. Його властивість світитись у темряві помітили раніше, аніж дослідили його руйнівний вплив на організм. Підприємці одразу ввели у виробництво речі, покриті радієм. Серед таких були годинники, одяг, дитячі іграшки та навіть креми і зубні пасти.

Одним з найгучніших скандалів того часу стала справа американської компанії UnitedStatesRadiumCorporation. Підприємство займалось добуванням радію, створенням з нього фарби та покриттям нею стрілок годинників та циферблатів. Годинники, які світяться у темряві, спочатку виготовлялись для військових, але одразу набули популярності серед цивільних.

wikiwand.com

Для малюнків на виробах наймали переважно жінок (наразі їх називають "Радієві дівчата"). Вони розписували вручну декілька сотень циферблатів за день. Весь час вони відновлювали форми своїх пензлів, стискаючи їх кінчики губами. Таким чином люди отримували не лише зовнішнє опромінення, а й внутрішнє. Жінки почали багато хворіти, проявлялись симптоми анемії, часті переломи, некроз щелепи (відомий як "радієва щелепа"), багато помирали. Справа "Радієвих дівчат" набула розголосу, дійшла до суду та надалі вплинула на встановлення стандартів охорони праці.


Радіація в космосі та літаку

Космічні промені – це випромінювання, що з'являється в результаті вибухів зірок та термоядерних реакцій на Сонці. Космічна радіація змінюється у разі взаємодії з атмосферою – стає слабшою та створює вторинне випромінювання.

Порівняно з іншими джерелами опромінення, космічні промені не завдають великих пошкоджень людському організму, що перебуває на поверхні Землі.  Окрім того, магнітне поле нашої планети відхиляє заряджені частинки від екватора, тому найбільший вплив радіації можна зафіксувати на полюсах.

Потужні радіаційні пояси розташовані на 800 - 24 000 км від поверхні Землі. Найбільшу загрозу отримати таке опромінення мають космонавти. Через це одним з пріоритетних питань було створення костюмів, які б захистили людину в космосі. Перші скафандри виготовляли зі свинцю, тому вони були надважкі. Але науковці не залишили це питання, тому сучасні костюми – легкі та здатні захистити людський організм від опромінення.

Дика природа Чорнобиля

Ще одна проблема дослідників – неможливість використовувати звичні джерела енергії  у далеких ділянках космосу. Тому було вирішено використовувати ядерні джерела енергії (ізотопні батареї і реактори). Але існували ризики щодо отримання неочікуваних результатів під час використання таких радіоактивних джерел у таких малодосліджених умовах. Тому 1992 року була ухвалена резолюція Генеральної Асамблеї ООН, що зобов’язала країни повідомляти про будь-які пошкодження на кораблях та небезпеку потрапляння радіоактивних матеріалів назад на Землю.

Збільшену дозу радіації на висоті отримують і пасажири літаків. Через це є обмеження на проведену в повітрі кількість годин для екіпажів та повне інформування співробітниць про ризики впливу космічного опромінення на ембріонів і важливість раннього повідомлення про вагітність.

Медичне використання опромінення

Медицина – одна з галузей, яка широко використовує опромінення у свої діяльності. Але мало хто розуміє позитивні та негативні наслідки цього впливу.

Але не потрібно уникати рентгену чи іншого медичного опромінення. "Наразі все оптимізовано і всі протоколи, які пов'язані з ядерною медициною, складені так, щоб людину опромінювати тільки, якщо користі від цього буде більше, ніж шкоди", – запевняє  експерт Юлія Балашевська.

Історії відомі випадки, коли подібні технології використовували у побуті, не розуміючи небезпеки. Наприклад, у деяких взуттєвих магазинах ставили маленькі рентгени, аби людина могла побачити, як розташована її нога у взутті, – фото можна було отримати за декілька хвилин. Але сучасна медицина застосовує іонізуюче випромінювання лише за необхідності.

Випромінювання із більшою енергією використовуються для лікування злоякісних, а інколи й доброякісних новоутворень та непухлинних захворювань. Це лікування обов’язково супроводжується постійним контролем лікарів, які мають поінформувати про ймовірні реакції організму. Особливої уваги під час складання плану лікування потребують вагітні жінки – це може кардинально змінити чи скасувати деякі процедури.

«Випромінювання медичних апаратів, безумовно, може бути небезпечним, але за умов доцільного використання, небезпека мінімальна. Використання таких методів не завжди обґрунтоване, і відповідальність за призначення лягає на лікаря, що призначає обстеження. Є чіткі покази, і якщо їх дотримуватись, то ризик мінімізується. Недоречно використовувати ці методи за бажанням пацієнта, особливо дітям», - зазначає лікар вищої категорії Сірко Олексій.

Найбільш широко в медицині використовують рентгенівське випромінювання, що дає швидкі результати діагностики та легке у використанні. Профілактичне дослідження рентгеном (флюорографія) не проводять до 18-річчя, дорослим дозволено проходити флюорографію раз на 1-1,5 роки.

Всі права пацієнтів регулюють Конституція України, санітарні правила і норми Міністерства охорони здоров’я України, вимоги Держатомрегулювання. Пацієнт має право на відмову від призначеної процедури з будь-яких причин.

 

Радіація в продуктах

Люди постійно отримують опромінення, але "грішать" не на ті речі. Так, поширені легенди, що величезну долю радіації організм отримує від телефонів. Насправді ж вони не мають радіаційного фону, їхня робота пов’язана з наявним електромагнітним випромінюванням.

Натомість дозу радіації можна отримати від продуктів, наприклад бананів, що містять калій. Під час вживання одного банана середніх розмірів, організм отримує опромінення близько 0,1 мікрозіверта (для порівняння, за одну процедуру звичайної плівкової флюорографії людина отримує зовнішньо приблизно 500 мікрозіверт).

Деякі овочі та фрукти легко вбирають радіонукліди із забруднених ґрунтів. Таким чином, вирощені поблизу місць з підвищеним радіаційним фоном гриби, які мають широку розгалужену кореневу систему, можуть бути забрудненими як внутрішньо (вбираючи небезпечні елементи), так і зовнішньо (пилом). Тому українцям не радять купувати гриби у сумнівних продавців та не збирати їх поблизу зони відчуження. Експерти радять віддавати перевагу магазинним грибам, які вирощуються у штучних умовах, чистому ґрунті та мають проходити перевірки.

Потрібно перевіряти походження і чорниць. Ягоди, що були зібрані поблизу зони відчуження, з великою ймовірністю містять вищу концентрацію радіонуклідів, ніж встановлені санітарним законодавством допустимі рівні.

Найбільше природної радіації мають бразильські горіхи. Корінь дерева росте глибоко в землю, а чим більша глибина, тим більша кількість радію, що потрапили в горіхи разом з іншими елементами.

У список потрапило і м'ясо та риба. Експерти радять вимочити їх спочатку декілька годин у солоній воді, аби зменшити концентрацію радіонуклідів.

Але деякі продукти можуть одночасно і очищати організм. Так, лікар Олексій Сірко зазначає: "Для виведення радіації корисна їжа багата на актиоксиданти: чорниці, малина, зелений чай, чорна бузина, яблука, банани, сухофрукти та ін. Найкраще допомагає голодування".
 

 

Перейти на першоджерело

НАЙЦІКАВІШЕ ЗА СЬОГОДНІ


COVID-19

підтвер.:

22811

,

смертей:

679

,

одужало:

8934


підтвер.:

5910176

,

смертей:

362117

,

одужало:

2583530

09:54

Украина открыла границы: где теперь можно пересекать пешком и на автомобиле

09:54

Вранці у Броварах сталася стрілянина: затримано 10 осіб. ФОТОрепортаж

09:30

В окупованому Криму офіційно підтверджено 522 випадки захворювання на COVID-19, померли 14 осіб

09:30

База відпочинку: чому бойовики ІДІЛ осідають в Україні

09:30

В Киеве снова активизировались карманники: фото и фамилии 'героев'

09:29

В ООН назвали страну с самой высокой смертностью от COVID-19

09:29

На ранок 29 травня зафіксовано 429 нових випадків COVID-19 в Україні: загалом - 22 811, летальних - 679, одужали 8 934 людини

09:29

'Слуга народу' звернулася до влади: Не треба казок про зростання ВВП і 500 тисяч робочих місць

08:26

В налоговой провели массовые обыски из-за махинаций с НДС

08:26

Федюнін, який вижив у бійні на Житомирщині: 'Ми військові люди, ми беремо з собою законну мисливську зброю, нічого дивного в цьому не бачу'

08:26

Федюнін, який вижив під час стрілянини на Житомирщині, - про те, як шукав допомоги в селі: 'Ломлюся в хати, ніхто мені не відчиняє. Світло всі гасять'

08:26

Ціна струму штучно занижувалась на користь трейдерів, близьких до Геруса – нардеп

08:26

У 9 військових артбригади на полігоні в Рівненській області виявлено коронавірус

08:26

Обшуки в Центрі Довженка, напад силовиків на Музей Гончара й атаки на українську мову - це небезпечна тенденція нинішньої влади, - Порошенко

08:26

Їх потрібно запам'ятати: в Україні показали обличчя медиків, які рятують від COVID-19

08:26

B2B Jewelry перестала виплачувати гроші: вкладники Харкова помстилися

08:25

В Україні може з`явитися новий вид військової служби

08:25

У мережі порівняли руїни Донецька з містом в Абхазії. Показові фото

08:25

'Воювали, як бійці': в мережі згадали історії медиків, яких убив COVID-19

08:25

ОБСЄ виявила російські протипіхотні міни на окупованій частині Донеччини

08:25

Ворог за добу 7 разів обстріляв позиції ОС на Донбасі, втрат немає. Одного найманця РФ ліквідовано, ще чотирьох поранено, - штаб

23:14

Изнасилование в Кагарлыке: появилась реакция ООН

23:14

Федюнін, який вижив у бійні на Житомирщині, про підозрюваного Захаренка: 'Він не був нам другом, братом. Але ми ставилися до нього з повагою'

21:45

Зеленський нагородив орденом Хмельницького полковника-танкіста Межакова, який помер у зоні ООС

21:45

Порошенка повторно викликали в ДБР на допит у двох провадженнях на 29 травня. Його адвокати заявили, що виклик за допомогою 'відосиків' - незаконний


Більше новин