Бізнес на екології: чого насправді хочуть екоактивісти?


26 червня 2019, середа, 12:50 | Джерело: https://www.obozrevatel.com/

Переглядів: 190

Поряд із дійсно тривожним станом екології в Україні спостерігається тенденція до збільшення кількості спекуляцій на екологічних проблемах. Ця тема все частіше використовується як інструмент для політичного піару, виконання замовлень із усунення конкурентів або банального вимагання грошей. Окремі екологічні активісти й громадські діячі вже перетворили на справжній бізнес практику шантажу підприємств, завдяки якій вони забезпечують собі цілком безбідне існування.

Проти такої тенденції вже виступила Асоціація професійних екологів, яка закликала не маніпулювати темою екології, щоб не заважати вирішувати існуючі проблеми професіоналам - і не вбити паралельно українську економіку. Але особливого ефекту цей заклик поки не отримав. Спекуляції тривають.

Про те, як це відбувається на конкретному прикладі - читайте далі.

Якщо запитати жителів села Гаврилівка Вишгородського району, що на Київщині, про те, які проблеми турбують їх найбільше - насамперед вони назвуть зграї бродячих собак. Щодня голодні й агресивні пси на когось нападають. Найчастіше страждають діти. Серед останніх і найбільш серйозних - випадок із 6-річною Вікторією. Зустріч із величезним псом на дитячому майданчику закінчилася для дівчинки вирваною щокою, 30 накладеними швами й перспективою довгої фізичної та психологічної реабілітації.

Другою ж за значимістю проблемою для місцевих жителів, за їхніми словами, є катастрофічна ситуація з вивозом сміття і засиллям стихійних звалищ навколо села, куди, як подейкують у Гаврилівці, не без відома місцевої влади свого часу звозили навіть львівське сміття.

Новини До влади — за будь-яку ціну: як одіозна Побідаш рветься у Раду

Крім того, обурені жителі села і розміром тарифів на комунальні послуги. Так, тарифи на воду і каналізацію у Гаврилівці були вищими, ніж навіть в Одесі, яка вважається лідером за дорожнечею комуналки. При цьому, керівництво села так і не спромоглося налагодити нормальне надання комунальних послуг.

Олег Покрасьон, голова Гавриловської сільради

Однак для представників місцевої влади ці теми незручні і нецікаві. Замість цього вони в якості головної проблеми просувають забруднення навколишнього середовища одним з найбільших підприємств області, розташованим у межах Гаврилівки. І разом з декількома громадськими діячами вони вже кілька років бомбардують ТОВ Комплекс Агромарс, що випускає куряче м'ясо під ТМ Гаврилівські курчата.

Це підприємство щомісяця платить близько 20 млн грн податків, левова частка яких залишається в місцевому бюджеті. Крім того, Агромарс дає роботу майже 3,5 тисячам осіб, переважно, з самої Гаврилівки. Середня зарплата на підприємстві становить близько 20 тисяч гривень.

Але незважаючи на це, Агромарс вже кілька років є мішенню для групи громадських активістів. Акції протесту і гучні публічні викриття чергуються, за словами представників Агромарсу, з непублічними пропозиціями взяти під протекцію і захистити від нападок за певну суму грошей, що обчислюється тисячами доларів.

Зокрема, про такі пропозиції з боку екоактивістів публічно заявив виконавчий директор Агромарсу Олексій Марченко - у ході прес-конференції, організованої громадськими діячами, що вже кілька років ведуть справжню війну з цим підприємством.

Новини "Заробити на Майдані": куди зникли скарби Януковича

У ході цього заходу представники ряду громадських екологічних організацій, а також сільський голова села Гаврилівка Вишгородського району Олег Покрасьон і депутат Вишгородської райради, яка очолює сьогодні обласну організацію однієї з політичних сил, Ірина Побідаш у черговий раз озвучили ряд серйозних звинувачень на адресу Агромарсу. Саме ці двоє учасників прес-конференції виявляють найбільшу активність у протистоянні з підприємством.

Основні претензії до підприємства стосуються забруднення навколишнього середовища розташованими в Гаврилівці потужностями ТОВ Комплекс Агромарс. За запевненнями учасників прес-конференції, саме птахоферми і цехи по виробництву курячого м'яса, стали причиною підвищення кількості онкозахворювань серед жителів Гаврилівки і довколишніх сіл. Втім, таке серйозне звинувачення документами, цифрами або висновками хоча б якихось експертиз організатори прес-конференції так і не підкріпили.

Замість цього повідомили: у Гаврилівці, де, за словами місцевих жителів, проживає 6 тисяч осіб, знайшли близько трьох сотень людей, які вважають, що Агромарс заподіяв їм своєю діяльністю моральну шкоду. Для них активісти через суд намагаються витребувати з Агромарсу по 500 тисяч гривень. Як підкреслив адвокат Олександр Лупейко, ще один давній борець з цим підприємством, певний відсоток від цієї суми постраждалі віддадуть нам - за проведену роботу.

Новини Активисты выступили за доступ к экомониторингу промышленников в Украине

Нам же стало відомо від людей, визнання яких потерпілими домагається Лупейко, що під певним відсотком за роботу він і його однодумці мають на увазі 80% від розміру передбачуваної компенсації. Тобто у разі, якщо компенсація таки буде виплачена, визнані потерпілими селяни отримають, у кращому випадку, по 100 тисяч. А їх захисники на кожному постраждалому наварять щонайменше по 400 тисяч гривень. Непогана мотивація для громадської активності та безкоштовної правозахисної діяльності, чи не так?

До речі, коли у адвоката Лупейка журналісти запитали про те, чи справді він отримував від власника Агромарсу Євгена Сігала пропозицію закінчити існуюче між підприємством і екоактивісти протистояння за винагороду в розмірі 300 тисяч доларів, про що Лупейко заявляв раніше - він підтвердив, що така пропозиція йому надходила. Втім, визнав: гроші йому пропонував не Сігал, а люди, назвати яких він відмовився.

Олександр Лупейко, правозахисник

Також правозахисник з якихось причин не звернувся до правоохоронних органів із заявою з цього приводу - хоча за законом зобов'язаний був це зробити. Та й фіксація настільки красномовного факту (якщо він дійсно був), здавалося, була б на руку активістам, що запевняють про свою безкорисливіст і бажання змусити Агромарс дотримуватися екологічних норм.

Новини Экологические активисты используются как оружие против конкурентов в бизнесе - политолог

Також учасники прес-конференції назвали вражаючі цифри дотацій, нібито отриманих ТОВ Комплекс Агромарс із державного бюджету в 2012 році. І тут же мимоволі самі себе спростували - зачитавши з відповіді Київської облдержадміністрації дані про те, що починаючи з 2014 року підприємство дотацій не отримувало.

Протягом години спікери прес-конференції розповідали про екоцид і те, що Агромарс становить небезпеку не тільки для Київщини, а й мало не для всього світу, недвозначно натякаючи, що небажання власників підприємства домовлятися з активістами може коштувати їм дуже дорого.

При цьому та ж депутат райради і голова обласного осередку однієї з рейтингових політичних сил Ірина Побідаш, котра так переживає з приводу можливого забруднення Агромарсом довкілля у Гаврилівці, зовсім не цікавиться шкодою для екології з боку інших великих підприємств області. Наприклад, від питання журналістів, чому разом з правами гаврилівчан вона не відстоює права жителів Василькова, де нещодавно на птахофабриці внаслідок пожежі загинуло 250 тисяч курей, вона відмахнулася. Хоча на відміну від Агромарсу, що має власний цех утилізації та договори з ветсанутильзаводами на випадок, якщо своїми силами впоратися не вдається - у Василькові всю загиблу птицю просто закопали в землю.

Новини "Вимагали $100 тисяч": в Україні спіймали "активістів" за здирництво у Мінекології

Взагалі, все, що відбувалося на прес-конференції, наштовхувало на думку, що справа - не тільки і не стільки у турботі про здоров'я людей, скільки - у прозаїчному намірі заробити грошей. Це і погано завуальовані погрози одного з речників спалити виробництво, сформульовані у фразі вартість бізнесу - не мільйони гривень, як собі думають власники, а ціна повного бензовозу, і запевнення, що активісти вже зупиняли спроби самосуду з боку доведених до відчаю людей .

Ірина Побідаш, громадський діяч

Це і заява Побідаш про те, що війна з власником Агромарсу Євгеном Сігалом не має ніякого відношення до його головного конкурента - Юрія Косюка - хоча про це її ніхто не запитував. Це і публічні заклики керівництва Агромарсу до діалогу та проведення незалежної експертизи щодо реальної шкоди для екології внаслідок роботи підприємства з одного боку - і відсутність реакції на неодноразові пропозиції керівництва цього підприємства провести таку експертизу за їхній рахунок - з іншого...

А такі пропозиції дійсно були зроблені - неодноразово і публічно. Однак з якоїсь причини борців за екологію Гаврилівки вони не зацікавили. Чи не тому, що підсвідомо вони побоюються, що десятки експертиз, вже проведених компетентними органами на виробництві Комплексу Агромарс, і які свідчать, що там все - в межах норми - раптом в черговий раз підтвердяться?

Новини Екологи виступили проти піару на екологічних проблемах

До слова, закінчилася прес-конференція раптово - щойно слово взяв присутній в залі виконавчий директор Комплексу Агромарс Олексій Марченко. Він встиг сказати лише кілька слів. Зокрема, знову повторив пропозицію провести незалежну експертизу за рахунок Агромарсу - і раз і назавжди з'ясувати, що і в яких масштабах порушує підприємство, щоб усунути можливі проблеми. А також розібратися, наскільки виробництво впливає на стан здоров'я жителів навколишніх сіл.

При цьому, щоб ні у кого не виникло сумнівів в об'єктивності та професійності проведеного дослідження - Марченко запропонував залучити до його проведення фахівців єдиної державної установи, яка має право на подібні експертизи - Інститут громадського здоров'я ім. Марзеева НАМН України.

Але мабуть, організатори заходу зовсім не так вже сильно зацікавлені у співпраці, налагодженні конструктивного діалогу і навіть можливості вислухати опонентів, як хочуть показати. Хоча і намагалися запевнити присутніх на прес-конференції у протилежному.

Перейти на першоджерело

НАЙЦІКАВІШЕ ЗА СЬОГОДНІ


COVID-19

підтвер.:

204932

,

смертей:

4065

,

одужало:

88453


підтвер.:

33578543

,

смертей:

1006955

,

одужало:

24897622

13:12

Україні потрібен мораторій на підвищення тарифів на електроенергію, – Соболь

13:12

Росія під Іркутськом розпочала навчання ракетних військ стратегічного призначення

13:12

В Азербайджане заявили о гибели 10 мирных жителей из-за конфликта в Карабахе

13:12

Кабмін пропонує Раді запровадити кримінальну відповідальність за незаконне проникнення в зону ЧАЕС

12:21

Глава Міноборони Таран поскаржився Шмигалю на Мінфін через скорочення граничних витрат на ЗСУ, - StateWatch. ІНФОГРАФІКА

12:21

Нардеп Юрченко після гучних звинувачень відмовився скласти мандат. Відео

12:21

Нагірний Карабах: Вірменія заявила про збитий Ан-2 Азербайджану

12:09

Завантаження ліжок у лікарнях для пацієнтів з COVID-19 в цілому по Україні перевищує 50%, - МОЗ. ІНФОГРАФІКА

12:09

'Давно хотів подивитися на Україну з відстані': експрем’єр Гончарук перебрався до Америки

12:09

Екстрена меддопомога на Київщині опинилася на межі: лікарі ледве справляються з хворими на COVID-19

12:09

В Україні випустили нові гроші. Фото

11:55

У Харкові попрощалися з загиблими у катастрофі Ан-26: фото та відео

11:55

Азербайджан заявил об уничтожении одного их полков Армении

11:55

У Раді хочуть врегулювати 'роботу на дому' та змінити Держбюджет: головні рішення за 29 вересня

11:55

В Украине не будут повышаться тарифы на коммуналку

11:55

Порошенко у роковини Бабиного Яру: це частина української долі

11:55

Більше ракет: Міноборони хоче скоріше мати свій оперативно-тактичний комплекс

11:55

'Весь взвод бачив. Він від переслідування ухилявся - через дев''ятиповерхівку, над дротами, а за ним – укропівські 'сушки', - нова версія загибелі МН-17 від прихильників 'русского мира'. ВIДЕО

11:55

У ВООЗ оголосили про появу нових ефективних експрестестів на коронавірус за 5 доларів

11:55

День пам'яті жертв Бабиного Яру: 79 років тому нацисти влаштували перший масовий розстріл

11:55

Вірменія захотіла союзу з невизнаним Нагірним Карабахом

11:55

Вічна пам`ять і слава полеглим Героям! 29.09.2020

10:38

Как бесплатно обследоваться на рак в Украине: полный список процедур

10:38

Заповідне сміття

10:21

Міноборони дозволило служити непридатним за станом здоров''ям генералам. ДОКУМЕНТ


Більше новин