Скандал навколо очільника ДБР Труби. Про що йшлось у Telegram-записах і яка реакція фігурантів


20 листопада 2019, середа, 17:39 | Джерело: https://tsn.ua/

Переглядів: 396

Записи були опубліковані через анонімний Telegram-канал.

Увечері 19 листопада в Telegram з’явився черговий канал про українську політику під назвою "Трубу прорвало". Протягом години там було оприлюднено майже 10 аудіозаписів розмов людини із голосом, схожим на директора Державного бюро розслідувань Романа Труби. Засновники Telegram-каналу стверджують, що отримали цілі години записів із кабінету очільника ДБР та публікують лише невелику частину цих розмов.

Варто зазначити, що 21 вересня Труба повідомив, що знайшов у своєму кабінеті прослушку, яка була розташована у вентиляційній системі. На опублікованих аудіозаписах теж доволі чітко чутно роботу вентиляторів, які часто приглушували звук. У кожного запису в цьому Telegram-каналі є визначена дата і жодної з них немає пізніше 19 вересня 2019 року.

Наразі офіційних підтверджень достовірності цих аудіозаписів немає. Про їхню справжність повідомив лише журналіст Юрій Бутусов, посилаючись на власні джерела. За його словами, записи розмов оприлюднені у настільки великих обсягах, що стає очевидним, що це була дійсно прослушка, а не підробка. Сам Труба офіційно ані спростував, ані підтвердив свої розмови на цих аудіозаписах.

ТСН.ua розповідає, про що йшлось у цих записах і як на це відреагували Труба та інші політики.

Про що говорили на оприлюднених аудіозаписах

Підозра Уляні

На першій розмові Труба розмовляє із кимось телефоном та обговорює питання оголошення підозри "Уляні". Він каже, що розуміє, що існують міжнародні ризики. За його словами, цю підозру "планують оголосити сьогодні".

У наступному дзвінку він просить сформувати йому довідку щодо цієї підозри, оскільки він "завтра йде доповідати по Уляні".

"Там все нормально. Я до Володимира Олександровича на доповідь йду по цій справі і я думаю, що там все буде нормально", - каже Труба.

Плівки Вовка та розмова з Іваном про Уляну

Труба разом зі своїм керівником патронатної служби Олександром Удовиченком обговорюють справу "Уляни". Директор ДБР каже, що "Іван" дуже просить оголосити підозру Уляні. Однак він вважає цю справу політичною і не хоче цього робити. Також він називає чоловіка Уляни "сенатором". Зрештою він каже, що "треба йти до президента і питати у Бліжайшого".

Також вони у розмові зачіпають і ситуацію із Arcelor Mittal. Труба згадує приклад Боснії, коли там затримали голову наглядової ради компанії GIKIL Прамода Міттала, молодшого брата власника Arcelor Mittal мільярдера Лакшмі Міттала.

У цей момент Трубі телефоном дзвонить Артем (ймовірно, директор НАБУ Артем Ситник), який попереджає його про те, що на скандальних плівках Вовка фігурують його заступники, які обіцяють співпрацю. "Просто оціни правильно цю ситуацію для себе як директор", - переказує слова Артема Труба.

Справа Жеваго

Труба спілкується із начальником другого слідчого відділу Першого управління організації досудових розслідувань ДБР Максимом Резніченком, який розповідає йому про виїзд груп на обшуки на підприємства бізнесмена та екснардепа Костянтина Жеваго. Директор ДБР вимагає негайно їх зупинити.

Після цього він телефонує до невідомого із цього приводу і просить самому провести ці обшуки без залучення "поліції".

"Привіт, просто вибачай тут одне термінове питання, по "Ж" питання, "Ж", "Ж". Жеваго. Жеваго. Там ми ще завчасно запланували кілька незначних обшуків. Там просто задіяні і поліція, і інші, може я б їх тихенько провів?" - запитує Труба. Після цього він каже: "Все, тоді ми робимо".

Розмова із Андрієм Йосиповичем (ймовірно, керівником ОП Андрієм Богданом)

Труба телефоном спілкується із Андрієм Йосиповичем та обговорює з ним справу "Пороха" (ймовірно, експрезидента Петра Порошенка). Навіть сам директор ДБР у розмові розповідає про експрезидента.

"Там повістка вручається за три дні і ми технічно не могли його викликати на п’ятницю. Давай ми тут зробимо паузу. Як я розумію, нам у цьому провадженні потрібен якийсь результат юридичний. Да. Якщо ми його викличемо на п’ятницю навіть по безпредєлу, він зманіпулює і виставить себе жертвою", - пояснює Труба.

Після репліки співрозмовника він каже: "Андрію Йосиповичу, я тобі обіцяю, що я все зроблю. Ця справа для нас пріоритетна".

Про команду "фас"

На цьому короткому записі Удовиченко радить Трубі передати ГПУ провадження щодо Вищої ради правосуддя (за якою Порошенку направили проєкт підозри". "Тому що коли буде команда фас, і ми направимо, а вони почнуть плюватися, а так віддамо на вивчення і можливо у них будуть зауваження та своє бачення, після чого потім "ми відрегулюємо та зробимо", - каже Удовиченко.

Про нараду із президентом

На цій розмові із піар-консультантом директора ДБР Іриною Демішевою і прессекретарем ДБР Анжелікою Івановою Труба каже, що Зеленський дав йому часу до 31 грудня, аби показати результат.

"Все нормально. Точно працюю до 31 грудня. А потім або працюю далі або не працюю ... Він сказав, немає результату, немає посади. Тому до 31 грудня", - каже Труба.

За його словами, Зеленський не є людиною, яка розуміється "глибоко" в юриспруденції. Директор ДБР також розповідає, які справи мають бути пріоритетними – "Укроборонпром", КМДА, Фонд гарантування вкладів, будівництво порту "Одеса", Аграрний фонд, бурштин, Грибовицьке сміттєзвалище, митниця, екологічна сфера, захист інвесторів, кредитна сфера, розкрадання держбюджету, "екс".

Зустріч із Смірновим

Труба проводить зустріч із заступником керівника Офісу президента Андрієм Смирновим, який розповідає йому про те, що йому спускають "великі задачі". Половину розмови вони спілкуються пошепки, однак Смірнов чітко каже: "Людина не повинна вилазити із допитів".

"За*бувати його, щоб він ходив і ходив", - пояснює він.

Через деякий час Смірнов просить у Труби вирішити питання щодо людини, ім’я якої він пише на листочку, який потім знищують. Після цього директор ДБР робить телефонний дзвінок і запитує: "На котру годину Кличко?"

Ситуація з НБУ та "ПриватБанком"

Труба телефонує Руслану (ймовірно, генпрокурору Руслану Рябошапці), який говорить йому про необхідність припинити обшуки у міськраді Дніпра.

Через деякий час Труба говорить Удовиченку: "Ну, те що я казав. Два тижні є МВФ. Не чіпати "ПриватБанк" та НБУ". Далі вони спілкуються пошепки, однак у розмові згадується прізвище Гонтаревої.

Реакція Труби

Керівник Державного бюро розслідувань Роман Труба заявив, що аудіозаписи, які з'явилися в Telegram-каналі, є фейками й, мовляв, коментувати фейки він не буде. Так він відповів на запитання, чи його голос є на цих записах.

"Декого цікавить інформація з приводу можливих розмов директора ДБР на тих записах, які були оприлюднені. Я з цього приводу скажу наступне. Посада директора ДБР - це посада, яка пов'язана постійно  із найбільшими ризиками, які лише можуть бути. В період, коли ДБР буде ставати ефективніше, коли ДБР стає ще більше незалежнішим, є велика кількість охочих. Інколи ці охочі об'єднуються. Я як керівник постійно розумію, що щодо мене, щодо новоствореного правоохоронного органу можуть бути провокації і можуть бути фейки. Я давно очікував і я впевнений, що на тому не буде поставлено відповідну крапку. Ці публікації - це фейк і це провокація. Вони мене не зламали. Я знав, що вони можливі ще набагато швидше. Я не буду коментувати жодних фейків і жодних провокацій", - сказав Труба.

Він наголосив, що не збирається звільнятися з Держбюро розслідувань.

"Цікавить питання, чи я буду подавати у відставку? Не буду. За цей період часу зроблено надзвичайно багато. Ще більше мені необхідно зробити для того, щоб ДБР було незалежним правоохоронним органом. І для тих людей я скажу, Державне бюро розслідувань продовжує працювати і зараз мене очікують в ДБР, оскільки готуються і є проєкти нових підозр у багатьох резонансних кримінальних провадженнях", - зазначив Труба.

Також керівник ДБР розповів про розслідування щодо встановлення засобів прослуховування в його робочому кабінеті.

"Кримінальне провадження, якщо не помиляюся, було розпочате 21 вересня цього року в зв'язку з виявленням у керівника правоохоронного органу, в керівника новоствореного правоохоронного органу, правоохоронного органу, який дає вже перші результати. Я наголошую, ми лише розпочинаємо працювати. І в цьому кримінальному провадженні робота проводиться спільно з процесуальними керівниками. І є прогрес. Ми знаємо багато відповідей на ті питання, які цікавлять не лише мене, оскільки прослушка була поставлена в моєму кабінеті, а які цікавлять і суспільство. Я сподіваюся, що найближчим часом ви почуєте про результати цього розслідування, а вони будуть", - запевнив Труба.

Відео Роман Труба показав, де саме була встановлена прослушка у приміщеннях ДБР

Директор ДБР Роман Труба показав, де саме в його кабінеті була встановлена прослушка та розповів деталі розслідування того, хто саме це міг вчинити.

Що кажуть інші

Про скандал із цими аудіозаписами журналісти встигли запитати і генпрокурора Руслана Рябошапку. За його словами, варто зрозуміти, наскільки записи аутентичні.

"У сучасному світі, за сучасного розвитку цифрових технологій скомпілювати можна все, що завгодно. Для початку перевірки публікації достатньо, але немає що перевіряти, заявив глава ГПУ. "Немає оригіналів записів, немає обладнання, яким було здійснено запис. Немає можливості затвердити аутентичність записів. Поки що вони є лише у Telegram-каналі", - сказав він.

Він також наголосив на тому, що початок перевірки – це не підстава для усунення Труби. "Є відкрите кримінальне провадження, пов'язане із законністю проведення таких записів", - повідомив Рябошапка.

Водночас, нардеп від партії "ЄС" Олексій Гончаренко подав заяву до НАБУ та ГПУ щодо можливого незаконного втручання у діяльність ДБР.

"На опублікованих в телеграм-каналі аудіозаписах Роман Труба за вказівкою генерального прокурора Руслана Рябошапки і глави Офісу президента Андрія Богдана призупиняє на час візиту в Україну місії МВФ обшуки в Дніпровському міськраді, ПриватБанку і НБУ. Крім цього за словами Труби, президент поставив йому завдання по відкриттю справ за конкретними державним структурам і галузям. Серед них і Петро Порошенко та багато інших. Це свідчать про те, що всі резонансні справи в Україні контролюються Офісом Президента", - пише він.

Ситуація дійшла і до президента Зеленського, який у цей момент відкривав міст у Станиці Луганській. Він сказав, що поки не знає деталей цих розмов.

"Я чув, що є якийсь скандал із ДБР. Там якісь записи? Якщо ви не проти, я вивчу питання і відповім вам, просто не знаю", - повідомив він.

Відео Директор ДБР Труба розповів на брифінгу про стан розслідувань низки гучних справ

Справа про вбивство 5-річного Кирила Тлявова на фінальному етапі. Однак досі не знайшли зброю, якою застрелили дитину. Про це на брифінгу заявив директор ДБР Роман Труба. Також розповів про низку гучних справ, які веде його відомство. Зокрема, кейс Сергія Пашинського. Зазначив, що коли розслідування вела Генпрокуратура, то чоловік, якому екснардеп прострелив ногу, навіть не значився потерпілим.

Перейти на першоджерело

НАЙЦІКАВІШЕ ЗА СЬОГОДНІ


22:25

Глава МЗС: Із 2008 року НАТО не зробило нічого для членства України

22:13

Зливи підтопили 17 сіл у Чернівецькій області, - ОДА. ВІДЕО+ФОТОрепортаж

22:13

Хто був головним конкурентом Путіна і чому програв: хитрі сценарії політтехнологів

22:13

Разумков пояснив, чому не підтримав санкції РНБО проти Медведчука і Козака

21:43

Як я вчила українців не вірити фейкам | Курс інфогігієни 'Як не стати овочем' | 57

21:43

Українська дипломатія після 2014 року 'нагострила зуби', тепер їй притаманне нестандартне і гостре мислення, - Кулеба

21:43

Україна не отримає $100 млн військової допомоги: США вирішили, що російська загроза вщухла

21:43

Кулеба сказав, якою буде відповідь України в разі атаки Росії

20:59

В Україні налічується 700 тис. внутрішньо переміщених осіб і близько 5 тис. біженців, - ООН

20:58

У Росії згорів ракетний комплекс «Рубіж»

20:58

США ухвалить рішення про приєднання до 'нормандського формату', найімовірніше, за підсумками візиту Зеленського до Вашингтону, - Кравчук

20:58

Компанія 'Радіонікс' показала АРГСН для нової зенітної ракети 'Корал'

20:11

Дополнительная помощь от США пока Украине не потребовалась, там сюрприз для солдат Путина

20:11

Негода на Буковині: підтоплені села, дороги перетворилися на річки

19:54

Бюджетный отдых на Азовском море в 2021 году: эти локации совершенно не раскручены

19:54

Україна купує турецькі безпілотники для захисту, - Кулеба

19:54

'Івченко-Прогрес' закупило у 'Мотор Січ' комплектуючі та двигуни на 766 млн гривень

19:54

ВМС України отримають 2 тральники від Великої Британії

19:54

Для частин ЗСУ заблоковані всі закупівлі

19:54

Порошенко у Туреччині подякував Патріарху Варфоломію за любов до України. Фото зустрічі

18:05

Новости Крымнаша. Выпуск #2394 за 20.06.2021 «Папуасья миграционно-коммунальная политика привела к 'катастрофе»

18:05

Громадянин Ізраїлю намагався незаконно провезти діамантів і золота на 1 млн грн, - Держприкордонслужба. ВIДЕО

18:04

Українська морська піхота десантувалася на Тендрівську косу

18:04

Захист від колекторів: в Нацбанку посилюють вимоги до кредитодавця

18:04

США продовжать запроваджувати санкції проти 'Північного потоку-2', - радник Байдена Салліван


Більше новин