Військкомати знову вийшли на 'полювання' на призовників: чому так відбувається і що з цим робити


2 грудня 2019, понеділок, 17:46 | Джерело: https://tsn.ua/

Переглядів: 369

Працівники військкоматів незаконно виловлюють молодих хлопців на вулицях.

Кожної весни та осені, коли в Україні починається призов на строкову службу, в інформаційному просторі з’являється купа новин про "полювання" на призовників. У багатьох містах повідомляється, як працівники військкоматів виловлюють молодих хлопців на вулицях та примусово доправляють до військових комісаріатів для проходження медкомісії та служби. Причиною цього є масштабне ухилення призовниками від строкової служби, і, відповідно, у військкоматів – значні невиконання планових наборів.

Осінь 2019 року не стала винятком, адже у соцмережах знову активно поширюються новини та відео із "полюванням" військкоматами на призовників. Неабиякої популярності набрало відео студента Сергія із Івано-Франківська, якого намагались затримати співробітники місцевого військкомату.

У коментарі ТСН.ua хлопець розповів, що подія відбулась на автовокзалі Івано-Франківська, куди він приїхав, аби забрати посилку. Цієї миті до нього підійшли троє осіб у цивільному, які представились співробітниками військкомату і попросили показати документи, на що хлопець відповів відмовою.

Згодом, після тривалої суперечки, Сергій намагався поїхати з місця на велосипеді, однак люди в цивільному перешкоджали йому, не даючи проїзду. Завдяки іншим людям на автовокзалі йому таки вдалось поїхати геть.

Сам Сергій пояснює, що є студентом денної форми Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу і, відповідно, має відтермінування від призову. За його словами, він міг назвати своє ім’я представникам військкомату і на цьому би все завершилось, оскільки він не ухиляється від призову, однак вирішив принципово цього не робити через те, що співробітники військкомату не мають права його допитувати.

"Після того, як я виклав відео у соцмережах, мені дуже багато почало писати людей із такими ситуаціями, що їх або їхніх друзів (затримували – ред.). І ніхто нічого з цим не хоче робити. Байдуже міській раді, байдуже військкомату", - зазначає хлопець.

На відео видно документи одного із співробітників військкомату. Це посвідчення офіцера на ім’я Володимира Гаха. На офіційному сайті НАЗК є декларація Володимира Гаха за минулий рік, яка була подана у 2019 році як щорічна. Декларацій перед або після звільнення він не подавав, а місцем роботи в цій декларації вказаний Тисминецький районний військовий комісаріат Івано-Франківської області, де Володимир працює старшим офіцером.

ТСН.ua намагався взяти коментар в Івано-Франківському обласному військкоматі. Там зазначили, що не даватимуть коментарі телефоном та не розкриватимуть особисті деталі військовослужбовців. Також там заперечили факти будь-яких затримань хлопців призовного віку. На пропозицію надіслати офіційний запит на електронну пошту у військкоматі заявили, що не мають електронної пошти.

Такі ситуації зовсім непоодинокі. Про незаконні затримання молоді працівниками військкоматів пишуть багато місцевих ЗМІ, зокрема, лише цієї осені подібні випадки фіксували у тому ж Івано-Франківську, Тернополі, Одесі та Львові.

Чи мають співробітники військкоматів такі повноваження

Винятковим правом затримувати осіб та примусово їх кудись переміщати наділені лише співробітники Національної поліції України. За словами юристів, більше такими повноваженнями ніхто не наділений.

"По-перше, у працівників військкомату відсутні повноваження зупиняти людину на вулиці і перевіряти документи. По-друге, у них відсутні повноваження затримувати людину, яка пересувається. Тобто всі ці повноваження належать до повноважень поліції. У працівників військкомату відсутні такі права. Відповідно до законодавства, вони мають право діяти лише щодо направлення повістки таким особам і через органи місцевого самоврядування, через Нацполіцію здійснювати розшук осіб, які ухиляються від виконання військового обов’язку. Тобто ті, які отримали повістку, але не в умотивований спосіб, безпідставно не відвідують військкомат", - розповів у коментарі ТСН.ua юрист Юрій Білоконь.

Водночас, за його словами, поліція має право затримати лише тих осіб, які за запитом військкомату перебувають у розшуку. Він зазначає, що у разі подібних дій співробітників військкоматів можна сміливо викликати поліцію та скаржитись на їхні дії.

"Якщо така фізична особа не порушує закон щодо того, що вона не ухиляється від виконання військового обов’язку, то в цьому випадку вона свідомо може викликати поліцію і заявляти про порушення її права, зокрема працівниками військкомату. Я думаю, що працівники військкомату прекрасно розуміють, що вони порушують закон, і в цьому випадку вони не будуть чинити перешкод у пересуванні такої людини", - пояснює юрист.

Водночас, Білоконь підкреслює, що якщо це відбувається із людиною, яка дійсно ухиляється від призову, то вона має виконувати закон. А тому у разі виклику поліції правоохоронці можуть затримати людину та примусово доправити її до військкомату для вручення повістки.

Як вирішувати цю проблему

Рішення одне – Україні потрібні зміни в строковій службі. Питання військової служби в Україні закріплене в Конституції – 65 стаття зазначає, що її проходження визначається окремим законом. Йдеться про закон "Про військовий обов’язок та військову службу". Згідно з ним, призову в Україні підлягають хлопці від 20 до 27 років, які не мають відтермінування або інших законних причин не проходити службу. Триває вона від 12 до 18 місяців.

Через недосконалість сучасної системи призову, погані умови проходження, непрестижність, величезну корупцію в Україні майже завжди не виконуються плани щодо призову. Призовники масово ухиляються від призову або купують липові медичні довідки, які дозволяють їм не проходити військову службу.

У Міністерстві оборони вже озвучили радикальну ідею – відмовитися від призову і створювати в Україні винятково професійну, контрактну армію. У більшості країн світу, зокрема країн-членів НАТО, військового призову не існує. У деяких країнах Заходу він досі існує винятково на папері, або ж призовникам надається право проходження альтернативної військової служби.

"Це моя особиста мета. Це не буде скоро, це не буде протягом року, але це моя особиста мета – скасувати призов. І це позиція держави взагалі, що ми рухаємось до професійної армії згідно із стандартами НАТО, яка підготовлена, оснащена. І головне – що кожен військовослужбовець повинен знати своє місце, у нього має бути чітка військова кар’єра і захищені права. Так, щоб ми могли конкурувати при відборі за кращих людей", - заявив міністр оборони України Андрій Загороднюк.

Йому заперечив журналіст Юрій Бутусов. На його думку, скасування призову в Україні під час війни з Росією є неправильним кроком. Однак підтвердив, що зміни у системі строкової служби дійсно потрібні.

"Зараз основна проблема в тому, що строкова служба армії не потрібна. Вона не інтегрована в систему підготовки кадрів, строковики не цікаві, їм просто не приділяють уваги і достатніх ресурсів. Вони не є баластом - просто місце і роль строкової служби не визначені. Недоліки строкової служби точно такі ж, як і недоліки контрактної служби - це проблема відсутності правильної доктрини. Строкова служба повинна бути спрямована на розвиток особи. Але наша армія вся, і строкова і контрактна, є зліпком радянської моделі, вона в принципі не націлена на професійне використання людини, на боєздатність і боєготовність, на особистісний розвиток. І вирішувати треба саме цю проблему", - зазначив він.

За його словами, строкова служба має бути зосереджена на підготовці лише одного роду військ – піхоти. Для підготовки піхотинця не потрібно служити 12-18 місяців, достатньо інтенсивного курсу на 7-8 місяців.

"Цей курс повинен фізично і морально розвивати молоду людину, допомогти йому зміцніти, усвідомити себе частиною колективу, громадянином своєї країни, усвідомити цінності, які він захищає. Тобто не прибирати за кимось, а інтенсивно тренуватися. Армія допоможе відірватися від мобільного телефону та інтернету, отримати досвід подолання труднощів, вміння діяти в стресі, режим дня, вміння піклуватися про себе, виживати в польових умовах, надавати медичну допомогу, навички поводження зі зброєю, цілеспрямованість, дисципліну, відповідальність, товариство, бойовий дух, прагнення перемагати і домагатися переваги над противником", - вважає журналіст.

Схожу позицію у коментарі ТСН.ua озвучив і український генерал-лейтенант, колишній заступник голови СБУ Олександр Скіпальський. Він також виступив проти скасування призову.

"Я не є прихильником в умовах війни заявляти про відмову від призову. Чим я аргументую це? По-перше, в результаті моїх досліджень, заява міністра вже негативно вплинула на оцінку ставлення до призову до армії серед молоді. Вони роздумують так, що якщо міністр сказав, що це непотрібно і ми відмовляємось від призову, то я перечекаю. І бідні військові комісари, які відповідають за призив, опинилися у заручниках. Тому що молоді хлопці кажуть, що "міністр сказав, що ми непотрібні, а ви нас ловите на базарах і т.д.". Тобто це непродумана заява, яка наносить, насамперед, удар по моральних, по психологічних принципах. Вона деморалізує призовний контингент", - зазначив він.

За словами колишнього військового, призовники повинні складати резерв як для контрактної армії, так і на випадок повної мобілізації. Однак він також певен, що зміни у строковій службі необхідні.

"Якщо готувати суто піхотинців – можна обійтися й півроку. Із наступними призовами на місяця раз на 2-4 роки. Тобто вже як військовослужбовців запасу. Якщо, наприклад, на флот – там більше. Якщо у війська із обслуговування високотехнологічної зброї – там можна на рік. Тобто цей термін дійсно можна варіювати від професій та від потреб. Це вже визначення раціональних термінів", - пояснює Скіпальський.

Відео Осінній призов на строкову військову службу розпочинається в Україні

Триватиме він аж до кінця року. До служби залучать трохи більше 15 тисяч новобранців віком від 20 до 27 років, які не мають права на звільнення чи відстрочку. Найбільше новачків скерують до ЗСУ. Потраплять новенькі також до Нацгвардії, Державної спецслужби транспорту й Прикордонної служби.

В умовах війни з Росією питання скасування призову дійсно стає відносно токсичним та болючим. З одного боку, Україна закріпила в Конституції курс на членство в НАТО, переважна більшість членів якого мають винятково професійну контрактну армію. Та й разі набуття членства Україні не потрібна буде така велика кількість особового складу в Збройних Силах.

Однак з іншого – гіркий попередній досвід. У жовтні 2013 року президент-втікач Віктор Янукович підписав указ про останній строковий призов в Україні, а вже весною 2014 року українська армія виявилась повністю небоєздатною перед російською агресію, через що спочатку анексували Крим, а потім окупували частину Донбасу, на якому вже шостий рік триває війна та гинуть українські військові.

Олексій Ярмоленко

Перейти на першоджерело

НАЙЦІКАВІШЕ ЗА СЬОГОДНІ


COVID-19

підтвер.:

22382

,

смертей:

669

,

одужало:

8439


підтвер.:

5909054

,

смертей:

362089

,

одужало:

2582027

08:26

В налоговой провели массовые обыски из-за махинаций с НДС

08:26

Федюнін, який вижив у бійні на Житомирщині: 'Ми військові люди, ми беремо з собою законну мисливську зброю, нічого дивного в цьому не бачу'

08:26

Федюнін, який вижив під час стрілянини на Житомирщині, - про те, як шукав допомоги в селі: 'Ломлюся в хати, ніхто мені не відчиняє. Світло всі гасять'

08:26

Ціна струму штучно занижувалась на користь трейдерів, близьких до Геруса – нардеп

08:26

У 9 військових артбригади на полігоні в Рівненській області виявлено коронавірус

08:26

Обшуки в Центрі Довженка, напад силовиків на Музей Гончара й атаки на українську мову - це небезпечна тенденція нинішньої влади, - Порошенко

08:26

Їх потрібно запам'ятати: в Україні показали обличчя медиків, які рятують від COVID-19

08:26

B2B Jewelry перестала виплачувати гроші: вкладники Харкова помстилися

08:25

В Україні може з`явитися новий вид військової служби

08:25

У мережі порівняли руїни Донецька з містом в Абхазії. Показові фото

08:25

'Воювали, як бійці': в мережі згадали історії медиків, яких убив COVID-19

08:25

ОБСЄ виявила російські протипіхотні міни на окупованій частині Донеччини

08:25

Ворог за добу 7 разів обстріляв позиції ОС на Донбасі, втрат немає. Одного найманця РФ ліквідовано, ще чотирьох поранено, - штаб

23:14

Изнасилование в Кагарлыке: появилась реакция ООН

23:14

Федюнін, який вижив у бійні на Житомирщині, про підозрюваного Захаренка: 'Він не був нам другом, братом. Але ми ставилися до нього з повагою'

21:45

Зеленський нагородив орденом Хмельницького полковника-танкіста Межакова, який помер у зоні ООС

21:45

Порошенка повторно викликали в ДБР на допит у двох провадженнях на 29 травня. Його адвокати заявили, що виклик за допомогою 'відосиків' - незаконний

21:45

Суд скасував дозвіл на арешт Жеваго

21:45

Суд взяв під варту скандального забудовника Микитася

21:45

Поліція розслідує вимагання в обласній лікарні Дніпра. Фото

21:18

Посольство України закликало італійські ЗМІ об''єктивно висвітлювати 'справу Марківа'

21:18

Зеленський оголосив фінішну пряму в реформі децентралізації: що це означає

21:18

Мінські переговори: чому представники Путіна влаштовують істеричні демарші

21:18

РФ вдалася до провокацій під час навчань ВМС України

21:18

В Києві 2000 аграріїв протестували проти 'квот Фірташа' і монополії на ринку міндобрив


Більше новин