Рання діагностика раку - запорука його подолання: МОЗ закликає йти на безкоштовну перевірку


16 лютого 2020, неділя, 23:48 | Джерело: https://tsn.ua/

Переглядів: 146

Волонтери радять не розраховувати на державу і піклуватись про своє здоровя самостійно

400 українців щодня чують діагноз рак. І далеко не всі відважуються навіть на початок лікування, щоб не лишити без копійки сім’ю, йдеться в ТСН.Тиждень.

Онкохвороби у нас доводять людей до бідності і відчаю. Бо одному перемогти хворобу надзвичайно важко. І держава, здається, нарешті це зрозуміла.

Каті лише 33 роки і в неї виявили рак молочної залози. І це не просто хвороба.  Рак не вилікуєш, якщо просто з’їси пігулку, чи навіть зробиш операцію як при апендициті. Це особлива страшна атака на все звичайне життя людини. Він зжирає тіло, знищує імунітет, руйнує психіку змушуючи людей бажати собі передчасної смерті. А ще доводить до фінансового краху, розорюючи не лише хворого, а  цілі родини. І при цьому смертність величезна - 65 тисяч українців щороку.

Життя дівчини поділилося на до і після трохи більше року тому. У грудях вона відчула невеличкий вузлик. «Я подумала, не страшно. Не може нічого поганого бути зі мною. Точно не рак. …. Я веду здоровій спосіб життя – займаюсь спортом, правильно харчуюсь», - розмірковує дівчина.

За кілька місяців вузлик збільшився. І Катя відчула справжній непідробний жах. Спочатку дівчина тікала від свого діагнозу. Буквально. Вона відмовлялась чути результати біопсії, а коли їх усвідомила - сприйняла це як вирок: Рак молочної залози 3 стадії.

Багато років наша держава вважала рак просто однією з численних хвороб, якими хворіють українці.

-Він не заразний, як СНІД чи туберкульоз - епідемії не оголосиш!

- Причини появи маловивчені, тож  загальнодержавної профілактика не запровадиш!  Тому  підходи до лікування,  по великому рахунку,  нічим не відрізнялися від лікування - наприклад, запалення легень. 

-  Та гірше те, що одна смерть в пульманології викличе в десятки разів більше переполоху в лікарні, ніж сотня померлих в онкодиспансері.

Ми звикли, що діагноз рак майже знімає відповідальність з лікарні і держави. І ось тепер ми змушені констатувати - Україна і зайняла друге місце в світі за смертністю від онкології.

Відео Фінансово токсична хвороба: 65 тисяч українців щороку помирають від онкології

Чи вистачить грошей на лікування - ось що чи не найбільше лякає людину, якій озвучують діагноз: рак. Ось чому цю хворобу, яку вже успішно долають у світі, в Україні досі сприймають майже як вирок. 400 українців щодня чують його. І далеко не всі відважуються навіть на початок лікування, щоби не лишити без копійки сім`ю.

Тому, коли дізналися, що державні мужі нарешті хочуть визнати рак окремою, особливою проблемою, то сприйняли цю звістку  як промінь світла у цій онкологічній сірій зоні.  Міністр охорони здоров’я Зоряна Скалецька з трибуни ВР презентувала проект, який може врятувати тисячі життів. Невже держава таки знайшла вихід?

Каті довелося шукати вихід самостійно. Перше – вона знайшла хорошого онколога. Друге питання всіх онкохворих – де брати шалені суми на лікування.

Дівчина роками відкладала гроші на свою мрію – класне авто. Та вирішила - краще без коліс, але жива. Та якщо чесно, цих грошей все одно не вистачало. Допомагали друзі.  Дівчина пережила 16 хіміотерапій.  Їй провели операцію на грудях. «Я тоді думала, що найстрашніше, якщо випаде волосся. Але я і близько не знала, що мені треба буде пройти, коли почалася хіміотерапія. Я навіть не можу описати цей стан. Коли ти просто лежиш і дивишся в стелю. І відчуваєш себе овочем. У тебе мимоволі котяться сльози», - ділиться Катя.

Та рак вичищає не тільки кишені. Разом з ним часто зникає робота, мандрівки,  улюблені заняття спортом. Він підриває дух. І проти цього всі ліки безсилі.

Таких, як Катя, людей, для яких кожен день – боротьба з хворобою, а ще з власними думками і страхами, в Україні більше мільйона. «В жінок на першому місці по захворюваності на онкологічну патологію – це рак грудей. В чоловіків – рак простати», - каже лікар онколог.

Зони ризику відомі. Лише 13 відсотків випадків онкології пов'язані з інфекцією. На заході, є навіть вакцини. Наприклад від вірусу папіломи.  Та значно вагоміша підстава для того аби лікарі вписали вас в червону зону -  вік. А українська нація невпинно старішає. Біда в тому, що  всі про це знають, але не навчені реагувати. І це найбільша помилка.

«Люди не йдуть до лікаря, коли в них все добре. По статистиці ми отримуємо 60-66% проблем на 3-4 стадіях. Якщо брати рак молочної залози першої стадії, то 95% можна говорити про повне одужання, то на 4 стадії, драматично, цей показник падає до 30%», - додає лікар.

Катя постійно шкодує, що не побігла до лікаря ще в той день, коли вперше запримітила той злощасний вузол у грудях. Врятувало її саме те, що її ворога упіймали не на останніх стадіях.  У свій день народження вона народилася вдруге. «Прокинулася зранку, розблокувала телефон і  отримую повідомлення від лікаря: «Ви здорові, ракових клітин більше немає», - пригадує дівчина.

Рівно місяць, як Катя почувається вільною. Рівно місяць – її організм чистий від ракових клітин. Але їй доведеться п’ять років приймати гормональні препарати і постійно перевірятися, ніби грати із раком в рулетку. Протягом усього життя.

Хвороба не полишає людину. Як і державу. Тим не менш Каті пощастило перемогти у цій битві. Та як бути іншим, у кого ні копійки, а хвороба невпинно відтинає хвилини життя. Держава каже, що грошей дасть більше. «В цьому році ми маємо більше грошей, ніж будь-коли на центральну закупівлю ліків. У нас є можливість забезпечити по онкологічним препаратам на 100% потреби», - кажуть в МОЗ.

«Бюджетних коштів не вистачить, треба шукати інші джерела», - твердить волонтерка Ольга Вакула.

У Олі вже  сім років ремісія. Тобто хвороба не переможена, але відступила. І сім років вона рятує життя іншим людям.  Волонтерка переконана, ті 100% онкопрепаратів, про які сказала міністерка, насправді ефемерні.  Бо самі  лікарні не змогли надати чіткої статистики потреб. А ще потрібен  правильний розподіл тих ліків. Наразі держпрепеарати і досі породжують, і  підозри, і реальні звинувачення. «Ті ліки, які є придбані за державні кошти чи місцевим бюджетом, вони перепродають. Лікарі кажуть, ліки є, але їх мало. Може не вистачити, з натяком на те, що людина, якщо заплатить і людина платить», - каже Ольга.

Через непідйомні суми онкологи називають рак фінансово токсичною хворобою: «Ціна на нові покоління онкологічних препаратів зростає в світі на 200%. Кожен новий препарат коштує на 200% дорожче, ніж попередній».

Через це МОЗ і НСЗУ хочуть боротися з раком ранньою діагностикою і хоча б частково покривати потреби хворих. «Певні види діагностики передбачаються НЗСУ, що вони будуть проходити безкоштовно. А також і лікування, котре передбачене за пакетом медичних послуг», - кажуть в МОЗ. 

Направити на діагностику до фахівця має сімейний лікар. Тут теж є питання які і скільки обстеження вдасться провести. Лише в Інституті раку в Києві за минулий рік провели майже 14 тисяч процедур ендоскопії. 24 тисячі мамографій та ренгтгенів. Лікарі кажуть, на всіх не вистачить не те що коштів, а навіть обладнання.

Та ще гірше, додають волонтери, люди й самі не поїдуть. «Навіть обстеження первинне УЗД або мамографія, коштує воно не дорожче манікюра. Хто піде? По-перше, нема як дістатись, якщо люди живуть в селі, вони не зможуть приїхати. Не поїде жінка з села в робочий день, маючи 4 дітей, корови на обстеження, навіть, якщо воно безкоштовне. Треба подумати, що зробити, щоб вона могла поїхати», - кажуть волонтери.                                                             

У МОЗі планують з таким ставленням до себе боротися просвітницькою роботою. Бо попередити хворобу  або  лікувати її на початках легше, ніж на пізніх стадіях. Але усі ми маємо запам’ятати головне: наче авто ми також повинні проходити техогляд. Молочні залози, системи статеві,  травлення і дихання мають перевірятися у першу чергу.  І це поки ваша особиста відповідальність. Бо нинішня державна стратегія  ще далека від західних стандартів. Наприклад  Олександр Лінчевський, заступник міністра охорони здоров’я 16-19 років, написав - одне єдине речення в цій стратегії перекреслює всі старання онкологів, а саме, лікувати будуть, але шляхом адаптації до нашої системи охорони здоров’я. «Це програма, розроблена 30 науковцями, які практикують… Для міністра має значення, коли ми документ приймемо, підпишемо. Тоді ми будемо з ним працювати. Я не бачу жодної неточності в позиції міністерства», - каже міністерка.

І добрим знаком є -  сама її поява. За якою слідкують мільйони очей пацієнтів і їх рідних. 

Перейти на першоджерело

НАЙЦІКАВІШЕ ЗА СЬОГОДНІ


COVID-19

підтвер.:

50414

,

смертей:

1306

,

одужало:

23119


підтвер.:

12078060

,

смертей:

549501

,

одужало:

7002310

23:39

Мін''юст узаконив 'касові апарати в смартфоні'

23:38

Прорыв в лечении ВИЧ: зафиксировано уже три пациента, которые полностью выздоровели

23:38

Антитіла до коронавірусу виявили у 12% протестованих львів''ян, - міськрада

23:38

Ми задіяли 5 безпілотників і в реальному часі давали картинку ДСНС, - як ЗСУ гасили пожежі на Луганщині. ВIДЕО

23:38

ЄС закликав Росію припинити тиск на кримськотатарську спільноту в окупованому Криму

23:38

Патронатна сім'я: в Україні масово шукають тимчасових батьків для дітей, які опинилися у кризі

22:39

Точка невозврата: исследователи напугали заявлением о COVID-19 даже после выздоровления

22:39

Українські інженери розробляють ударний безпілотник 'Сокіл-200', - Укроборонпром

22:39

Россия обвинила Украину в якобы срыве подготовки обмена пленными

22:39

Тактичні навчання 95-ї ОДШБр з бойовою стрільбою відбуваються на Житомирщині. ФОТОрепортаж

22:39

Розкрадання в Укроборонпромі: суд ухвалив резонансне рішення у справі Гладковських

22:39

В Станиці Луганській п'яний чоловік знищив знак 'Україна'. Фото

22:01

Операція 'Ліквідація'. Як Шарій намагається очорнити Зеленського фейком про власне вбивство. ВIДЕО

22:01

Слідчий розповів про тиск у справі Порошенка - у відповідь ДБР звинуватило його у зливі службової інформації

22:01

Мертва риба устелила майже кілометр берегової смуги лиману у Миколаївській області

21:44

В Україні через нестачу 'пакунків малюка' породіллі стають в чергу: чому виник дефіцит і яку пропонують альтернативу

21:44

Все для Ахметова: як Буславець за держкошт вирішує проблеми шахт олігарха

21:00

'Люди залишилися жити в сараї': мешканці охопленого вогнем села Луганської області відмовилися від евакуації

20:43

У районі ООС працюють мобільні блокпости разом з кінологами

20:43

Слободяник: Законопроєкт №3131 - це відновлення справедливості і рівних зобов''язань фермерів

20:43

Бубонная чума 2020: стоит ли переживать украинцам из-за новой вспышки

20:43

СБУ просить ексочільницю Нацбанку Гонтареву не давати інтерв''ю про відносини з МВФ

20:43

У США може початися хвиля банкрутств через пандемію COVID-19, – ЗМІ

20:43

В гасінні пожеж на Луганщині бере участь 400 військовослужбовців, важка інженерна техніка й армійські безпілотники, - пресцентр ОС. ФОТОрепортаж

19:48

На кордонах з невизнаним Придністров''ям і Білоруссю військових загроз сьогодні немає, - Наєв


Більше новин