Експерти дали покрокову інструкцію на випадок зараження коронавірусом


25 лютого 2020, вівторок, 14:04 | Джерело: https://www.obozrevatel.com/

Переглядів: 1680

Новий китайський коронавірус COVID-19 вже впритул підбирається до України - напередодні в польському Кракові госпіталізували пацієнта з підозрою на це захворювання, раніше подібні випадки були в Росії і Білорусі.

І чим ближче вірус до нас, тим більше питань виникає в українців: якими симптомами видає себе вірус, що робити, якщо заразилися, як його діагностують і, власне, як лікують пацієнтів у разі зараження.

MedOboz розбирався з цими питаннями і підготував детальну інструкцію для своїх читачів.

Новини Турецький літак екстрено сів через підозру на коронавірус у пасажира

Коронавірус за симптомами не відрізняється від інших респіратоних вірусів

Правда

Які симптоми видають коронавірус?

COVID-19 - це респіраторний вірус, тому йому властива вся симптоматика, характерна для ГРВІ, - каже кандидат біологічних наук, вірусолог Надія Жолобак.

Зокрема, до типових для коронавіруса ознак належать:

- висока температура (різке підвищення);

- загальна слабкість, ломота в тілі;

- головний біль;

- нежить або закладеність носа;

- кашель;

- задишка;

- ускладненість дихання (пацієнтові складно або боляче глибоко вдихнути або видихнути);

- нудота і блювота;

- діарея.

Тобто, при зараженні коронавірусом розвиваються всі ті ж симптоми, як і, наприклад, при грипі. Зокрема, поява блювоти і діареї - це може бути звичайною реакцією організму на лихоманку (так він звільняється від баласту у шлунку і кишечнику, що заважає йому боротися з інфекцією), а не якась особлива риса COVID-19, хоча, заради справедливості, треба відзначити, що серед коронавірусів є і такі, які викликають кишковий синдром. До речі, коронавіруси можуть формувати і хронічну інфекцію, виділяючись в навколишнє середу і респіраторним шляхом, і через шлунково-кишковий тракт, - пояснила вірусолог.

Новини Світ після коронавірусу: на Одещині зняли фільм про загибель людства

Що робити, якщо з'явилися симптоми коронавіруса?

Перше - ні в якому разі не геройствувати, вирушаючи хворим на роботу або навчання.

Відчувши симптоми хвороби, ви обов'язково повинні залишатися вдома в ліжку. По-перше, постільний режим в разі будь-яких ГРВІ необхідний для того, щоб у організму були сили і можливості для боротьби з патогеном (якщо ви продовжите проявляти активність, ослаблений вірусом організм буде витрачати енергію не на першочергові завдання). По-друге, залишаючись вдома і не розгулюючи хворим по вулиці, магазинах та офісах, ви вбережете інших, здорових, людей від зараження - це банальне правило протиепідемічних норм, - говорить Жолобак.

Оптимальний варіант у разі хвороби - викликати лікаря додому (вашого терапевта, педіатра або сімейного лікаря, якщо температура дуже висока, а стан погіршується - невідкладну допомогу).

Якщо ж такої можливості немає, варто відправитися до лікаря самостійно (знову ж таки, до свого лікаря, з яким ви підписували декларацію). Але при цьому вам слід подбати про максимальне обмеження контакту з іншими людьми - по можливості, не пересуватися громадським транспортом, де разом з вами їде багато інших пасажирів, а також надіти медичну маску високої щільності, щоб вона стримувала патогенні частки, які ви видихаєте (не забувайте, що маску треба міняти кожні півтори години, а використану зав'язати в пакет і утилізувати).

При цьому пам'ятайте, що правило трьох днів (коли при ГРВІ можна три доби лікуватися самостійно симптоматичними препаратами) в умовах нового китайського коронавіруса застосовувати не можна - COVID-19, як, втім, і грип, здатний дуже швидко викликати ускладнення, які в короткий час можуть приводити до небезпечних для життя станів (зокрема, важка форма пневмонії, ниркова недостатніть і т.д.).

Важливо розуміти, що у коронавіруса (і інших респіраторних вірусів) є група ризику: маленькі діти до 5 років, люди старше 60 років і пацієнти з хронічними захворюваннями. У перших ще не сформована імунна відповідь, у решти - є зниження імунологічної захисту. Більш того, крім ослабленої імунної відповіді, під час інфекції істотно посилюється навантаження на серцево-судинну систему і дезінтоксикаційну функцію печінки і нирок: у маленьких дітей ці органи перевантажені, внаслідок інтенсивного росту, а у решти - або зношені, або виснажені під впливом букета хронічних порушень. Відповідно і ті, і інші більш схильні важко переносити хвороби, тому і ризик летального наслідку від респіраторних захворювань в цих групах ризику вище, - пояснила вірусологиня.

Для здорових же людей середнього віку, за її словами, ніяких критичних моментів (звичайно, якщо не брати до уваги індивідуальні особливості) немає.

Новини Українці заразилися коронавірусом у Японії: стало відомо про їхній стан

Коронавірус за симптомами не відрізняється від інших респіратоних вірусів

Інформатор

Як діагностують коронавірус?

Для визначення коронавіруса в світі використовуються спеціальні тест-системи, але в Україні таких ще не виробляють (хоча активно працюють над цим), - зазначила Жолобак. - Тому поки у нас будуть використовувати закуплені за кордоном.

За офіційними даними, зараз в наявності в Україні близько 900 наборів, а в разі необхідності - будуть наступні закупівлі.

Для експрес-тесту на коронавірус робиться мазок виділень зі слизових оболонок. Вони показують наявність антитіл в організмі, і результати їх доступні протягом 8 годин.

Для більш розкритого і докладного аналізу у пацієнта береться кров для досліджень і в лабораторних умовах визначається наявність вірусів і їх видів. Для отримання результатів такого тесту знадобиться близько 36 годин.

Сама процедура повинна відбуватися так: лікар робить забір зразків для аналізу і передає їх в лабораторію, де є можливості для дослідження. Якщо у пацієнта підозрюють коронавірус, до отримання негативних результатів тесту його повинні помістити на карантин в інфекційне відділення і забезпечувати симптоматичне лікування, - пояснила експерт.

Новини У двох країнах вилікувалися всі хворі коронавірусом: обнадійливі дані

Коронавірус за симптомами не відрізняється від інших респіратоних вірусів

РБК

Як лікують коронавірус?

Специфічного лікування коронавіруса не існує. Тому, як вже вище згадувала наш експерт, вся терапія спрямована на усунення симптомів.

При підвищеній температурі пацієнту дають жарознижуюче, при сильному зневодненні - забезпечують гідратацію (ставлять крапельниці або призначають прийом спеціальних розчинів), при необхідності приписують протинабрякові препарати, засоби від кашлю і т.д. Тобто, все лікування спрямоване на відновлення і підтримання життєзабезпечуючих функцій організму, - розповіла Жолобак.

Посилаючись на світову практику і дослідження, професор, кардіолог Катерина Амосова у себе в Facebook написала, чим лікують інфікованих пацієнтів в країнах, де вже є підтверджені випадки COVID-19, в тому числі і в самому Китаї.

Зараз зареєстровані більше 20 досліджень клінічної ефективності різних ліків, які вже застосовуються при інших захворюваннях, переважно вірусних. Ними вже емпірично лікують пацієнтів з COVID-19 інфекцією, в основному - в КНР, а дослідження в пробірці показали здатність блокувати розмноження цього вірусу . Однак це не гарантує позитивного ефекту за критеріями доказової медицини. Тому поки що жоден з цих (і інших) методів лікування, при відсутності якісної доказової бази, не рекомендується ВООЗ для лікування пацієнтів з COVID-19, - написала Амосова.

Отже, перелік деяких ліків, які емпірично застосовуються і досліджуються:

- Комбінація двох антиретровірусних препаратів - лопінавіру та ритонавіру, яка отримала назву калетра, або АЛУВІА. Цей метод діє шляхом блокування ферментів-протеаз, які потрібні для потрапляння вірусу в клітини. Найбільш широко використовується на практиці, а в Південній Кореї включений в національні рекомендації з лікування COVID-19. Однак в ході рандомізованого дослідження в Китаї не показав переваг.

- Ремдексівір - аналог нуклеотидів, який вбудовується в структуру вірусу і гальмує його розмноження (реплікацію). Попередня спроба лікування їм Ебола виявилася невдалою, проте він проявив позитивні результати в тваринних моделях коронавирусной інфекції SARS і MERS. Описаний також один випадок одужання пацієнта з COVID-19-пневмонією в штаті Вашингтон.

- Хлорохіном і гидроксихлорохін - старі протималярійні препарати. Є попередні позитивні результати в двох клінічних дослідженнях у пацієнтів з COVID-19-пневмонією. Зараз вони увійшли в список офіційно рекомендованих при цій інфекції в Південній Кореї і очікується їх включення в оновлену версію китайських протоколів.

- Сироватка крові одужавших пацієнтів з COVID-19 - як джерело специфічних антитіл. Хоча подібний підхід не став ефективним при інших інфекціях, зараз він застосовується при емпіричному лікуванні COVID-19 в Китаї. Поки ведуться дослідження.

- Інтерферон альфа інгаляційно, через небулайзер. Широко використовується в якості емпіричної терапії в КНР в комплексі з калетра.

Важливо відзначити, що важкий перебіг коронавіруса COVID-19 пов'язаний з гіперактивацією противірусної імунної реакції, що супроводжується порушенням циркуляції крові в зоні запалення, а також підвищеним набряком, пов'язаним зі здатністю деяких білків вірусу викликати злиття клітин. І ось в таких умовах не можна застосовувати препарати -іммуностімулятори, які викликають продукцію великої кількості цитокінів - специфічних низькомолекулярних білкових молекул, які активують імунну відповідь. Гіперактивація імунної відповіді в умовах системного запалення, ініційованого вірусною інфекцією, може супроводжуватися надзвичайно бурхливого і небезпечного для життя реакцією, що отримала назву цитокіновий шторм, - попередила Надія Жолобак, нагадавши про те, що в разі коронавірусної інфекції самолікування може призвести до непередбачуваних наслідків.

Раніше OBOZREVATEL розповідав, що в Китаї новонароджена дівчинка, заражена коронавірусом, одужала без медикаментів.

Перейти на першоджерело

НАЙЦІКАВІШЕ ЗА СЬОГОДНІ


COVID-19

підтвер.:

1225

,

смертей:

32

,

одужало:

25


підтвер.:

1193862

,

смертей:

64387

,

одужало:

246110

00:14

Річниця реактивного артилерійського полку морської піхоти ВМС ЗС України.

00:14

В Україні від коронавірусу померли вже понад 30 людей

23:19

У ЗСУ зафіксували третій випадок захворювання на коронавірус COVID-19

23:19

Працює в АТБ: з'ясувався парадокс в історії з хуліганом із супермаркету в Полтаві

23:19

У Києві залучили дрони до роз’яснень правил карантину

22:25

Телепрограма 'На Варті!' від 04.04.2020

22:25

В Україні 4 квітня кількість інфікованих коронавірусом перевищила 1200 осіб

22:24

Субботний стрим #50: Что будет после карантина и где взять деньги ?

22:24

В Киеве ввели обязательную проверку температуры при въезде

21:50

Коронавирус в Украине: куда обращаться, если нет семейного врача

21:30

Річниця 406 окремої артилерійської бригади Командування морської піхоти ВМС ЗС України.

21:30

В Україні спалах Африканської чуми: що відомо, і хто в групі ризику

21:30

Гуляти навколо будинку дозволено, але групами не більше двох осіб: у Кабміні роз'яснили нові правила карантину

21:30

Джима на карантині влаштувала тренування у київському під'їзді

21:30

'Ніколи цього не забудемо!' Італія подякувала українським лікарям

19:45

Украинку оштрафовали на 17 тысяч за нарушение карантина благодаря видео в сети

19:45

Намагався лікуватися вдома: в Україні від коронавірусу помер водій 'швидкої'

19:35

ProВійсько: Су-57 | Військова поліція

19:35

Авіаносець 'Кузнецов': Будівництво доку затягується

19:35

Волонтери 'ЄС' зібрали для українців ще 5 тисяч продуктових наборів

18:30

Карантин приведет к распространению еще одного опасного заболевания: ученые

18:30

У Зоні відчуження палає ліс: до гасіння пожежі залучили авіацію

18:30

До ООС надійшла чергова партія медикаментів.

18:30

Глобальна поштово-логістична група компаній Meest доставила до Львова другу партію експрестестів на COVID-19

17:24

Маски носить нужно: эксперт рассказал об эффективности защиты от коронавируса

Більше новин