Мор бджіл в Україні почався на місяць раніше цвітіння: чим труяться комахи та чи небезпечно це для людини


24 травня 2020, неділя, 20:06 | Джерело: https://tsn.ua/

Переглядів: 222

Розслідування ТСН.Тижня виявило низку проблем – від впливу кліматичних змін до торгівлі підробками.

Купи мертвих бджіл на українських пасіках змусили ТСН.Тиждень почати нове розслідування. Біда ця - глобальна. Щоб зберегти цих комах-трудівниць, від яких залежить велика частина урожаїв, світ навіть запровадив День бджоли: 20 травня. Гинуть бджоли від отрутохімікатів, якими оприскують поля аграрії. Але цього року сталося дещо дивне – йдеться про так звану "хімічну війну" проти українців, про яку ми не здогадуємось.

Все почалося з мільйонів убитих комах. Хіміки були першими, хто побачив у мертвих бджолах сліди великої біди. Вони просто шукали причину масової загибелі цілих вуликів.

На пасіках Зеленого гаю, що на Запоріжжі бджолярі збирають гори змертвілих комах. Ними устелена вся земля. У пасічника Анатолія із 47 вуликів лишилось не більше десятка. Десятки тисяч маленьких трудівниць ще змогли дістатись до свого дому аби потім впасти замертво.

Його сусід через дорогу – молодший колега Сашко – на бджоляра учився в університеті. Аби розширити пасіку, їздив на заробітки у Чехію. Нині усі його гроші  - спопелились.

Обидва пасічники показують на ріпакове поле неподалік, що нібито оброблялося без попереджень та ще й удень, коли бджілки трудяться, а не вночі, як цього вимагає закон. Вони офіційно зареєстровані, тож викликали поліцію, держспоживслужбу, щоби притягнути до відповідальності фермера.

"Фермер не дає зразку аналізу, що цим препаратом оброблялося. Бджола ще тримає його. І довести неможливо", - скаржиться голова асоціації пасічників України Володимир Стретович.

У Держспоживслужбі, яку щороку завалюють сотнями таких скарг, визнають недосконалість системи і закону.

"Встановлено, яка діюча речовина застосовувалась. На цьому у нас все і закінчується, бо фермер не хоче надати інформацію про те, яким препаратом проводилася обробка. Що такий пасічник виграє суд, збитки і фізичні моральні, ну таких випадків, мабуть, і немає", - каже директор департаменту харчових продуктів та ветеринарної медицини Держпродспоживслужби України Борис Кобаль.

І так стається щороку. Але цього року мор почався на місяць раніше, коли на полях ще нічого не квітнуло і не оброблялося. Окрему лабораторію для "розтину" бджіл у токсикологічному центрі відкрили минулого року. Так багато стало звернень.

Аналіз мертвих бджіл з Кіровоградської області здивував експертів-хіміків. Знайомі всім пестициди  вбили цьогоріч лише 20% бджіл. Усіх інших знищило те, що заборонено усіма законами і правилами для обробки полів. Цю речовину використовують лиш для протруєння насіння, щоб шкідники не поїли його у землі. І дістатись під ґрунт бджоли не могли

Але  виявилось - ми всі жертви зміни клімату. Потужні вітри у купі з пересохлим без води ґрунтом означають пилову бурю.

"Пилова буря переносить ці токсичні речовини. І таким чином бджоли могли потрапляти під цю хмару пилу, а для бджілки не обов’язково з’їсти це. Можливо мати на крильцях, на лапках. Вона прилітає у вулик і вона роздає оцей токсичний препарат усій бджолиній сім’ї", - каже професор, директор харчової та хімічної  безпеки імені академіка Л.І. Медведя МОЗ Микола Проданчук.

Весна нам подарувала чимало суховіїв по всій країні. Ми бачили навіть  у містах. А тепер здогадайтесь, чим ми дихали,  і пригадайте бджіл. Але це лише половина виявленої нами правди. Є дещо значно підступніше в цій неоголошеній хімічній  війні проти України.

Алла Гринько більше 30 років досліджує пестициди та агрохімікати. Каже: майже 70% - фальсифікат. Часто це китайські підробки в обгортках відомих виробників.

"Бувають заявлені одні діючі речовини, а ми виявляємо зовсім інші. Ми промоніторили в Україні багато продукції білоруського нібито походження на основі фіпроніла. Рекомендується оброблювати сади. Обробляти картоплю. Село масово закупило інсектициди на основі фіпронілу, який недозволено використовувати у вигляді наземної обробки", - каже завлабораторії "Токсикологічний дослідницько-випробувальний центр фізико-хімічного аналізу" Алла Гринько.

Усе це потрапляє у нашу країну, а потім і вам у руки, на поля  селян, на городи дачників. І ви й гадки не маєте, що труїте не просто шкідників чи бджіл, а й себе. Хтось  безкарно завозить сюди хімічну зброю і спокійнісінько спостерігає, як ми його застосовуємо  у власному домі. Ще й отримує за це гроші. 

В Україні агрокомпанія створила "карту бджоляра". На ній позначені усі зони, де росте ріпак чи сонях, а де акація та липа. А ще контакти агронома чи лісника, що за них відповідає. Більше 1000 господарів вуликів  із п’яти областей тут теж вже зареєструвалися і позначили координати своєї пасіки.

"Якщо в радіусі трьох кілометрів на цьому чи на іншому полі буде відбуватися обприскування, то йому прийде повідомлення. Тоді і тоді буде обприскування такими-то препаратами", - каже керівник соціально-інвестиційного відділу агрокомпанії Василь Мартюк.

Олег Беззубко привіз сюди на заробіток 40 вуликів. Каже, всі в плюсах. Йому – мед, фермеру – запилення, а отже – більше врожаю. Канадійці так працюють вже півстоліття. Фермер платить пасічнику, бо економічний ефект від співпраці – відчутний. Європа це теж давно зрозуміла і взялася за свої нововведення. Зокрема зменшення токсичності препаратів.  І, якщо в них отруту заборонили, вгадайте, куди її продадуть.

"Ці всі препарати йдуть на наш ринок. І використовуються нашими фермерами. І відповідно в останні роки збільшилась кількість бджіл які гинуть", - стверджує доцент національного університету біоресурсів природокористування України Леонора Адамчук.

Заборонити хімічну навалу Україна наразі не здатна.

"На превеликий жаль уже 5 років в Україні діє закон, який не дозволяє нові пестициди випробувати і застосувати їх у наших агрокліматичних умовах. Важливо не просто замінити щось токсичне на щось токсичне. Світ іде в такому напрямку, що всі нові покоління, зокрема пестицидів, є більш безпечними і для довкілля, і для людини", - стверджує професор Микола Проданчук.

Та навіть якщо депутати просто зараз ухвалять закон, який це дозволить, на дослідження і реєстрацію нових засобів підуть роки, розказують у науковому центрі превентивної токсикології. Тож, робити це треба було б навіть не сьогодні, а позавчора.

"Якщо ви хочете експортувати продукт до ЄС, ви повинні визначити план контролю. Ветеринарні ліки, пестициди. Влада має показати, що така система  працює, лише тоді Україна посідає місце в європейській спільноті", - стверджує головний технічний директор харчової безпеки та інновацій європейської мережі лабораторій Курт Пітер.

А закриті європейські ринки для нас означають мільярдні збитки. Та головне - хворе населення. Бо ми теж, ніби пчілки, несемо отруту у власні оселі.

Кореспонденти ТСН.Тиждень Наталія Ярмола, Світлана Павук, Яків Носков, Ірина Коваленко

Перейти на першоджерело

НАЙЦІКАВІШЕ ЗА СЬОГОДНІ


COVID-19

підтвер.:

51224

,

смертей:

1327

,

одужало:

23784


підтвер.:

12180154

,

смертей:

552380

,

одужало:

7080746

10:52

У Мінсоцполітики ініціюють виплату грошової компенсації за неотримані в 2020 році бебі-бокси

10:34

Кабмін виділив 5,3 млрд грн на забезпечення відділень екстреної медичної допомоги необхідним обладнанням, - Степанов

10:34

Білорусь передала українським рятувальникам гумдопомогу для ліквідації наслідків паводків, - ДСНС.

10:34

Вербувальник підозрюваного в зраді генерал-майора СБУ Шайтанова Єгоров керував терористами на Донбасі, - контррозвідка. ВIДЕО

10:34

У Луцьку військові вигрібали воду з калюж перед візитом Зеленського – ЗМІ

10:34

ВВП України скоротився майже на 6% - Мінекономіки

10:15

Нові деталі у «справі Шайтанова»: його вербувальник із ФСБ керував терористами на Донбасі

10:15

Справа Івана Сафронова про держзраду: як в Росії переслідують журналістів за правду

10:15

Ранковий церемоніал вшанування загиблих українських героїв 9 липня

09:37

У США зафіксовано новий добовий антирекорд за кількістю осіб, які заразилися коронавірусом, - 61,8 тис.

09:36

Хто є спадкоємцем РУСІ?

09:36

Таємниця Нестора Махна! / Історія України

09:36

Найтемніша пляма в історії України!

09:36

Три Богатирі і Московські Побрехеньки

09:36

Чому в СРСР чоловіки погано виглядали і швидко старіли: блогер розповів правду

09:36

ДПСУ отримала 10 БПЛА від Великобританії

09:00

Путин точно косит под Брежнева. На выходе - тот же застой

09:00

Канада заборонила імпорт цуценят з України після червневого рейсу МАУ, на якому виявили десятки мертвих тварин

09:00

COVID-19 в Україні заразилися понад 800 осіб за добу: статистика МОЗ на 9 липня

08:25

Один український воїн загинув, ще трьох поранено на Донбасі. За добу - 14 ворожих обстрілів, - штаб ОС

08:25

Армія замість ВИШу: як українських абітурієнтів намагаються забрати до війська

08:25

ЄСПЛ не зняв імунітет з українського екснардепа, бо не довіряє НАБУ: що відомо про скандал

08:25

Військові вигрібали воду з калюж перед візитом Зеленського до Луцька: фото, відео

08:25

Сенцов – про спроби посадити Порошенка: це дуже велика помилка Зеленського

08:00

На засіданні ТКГ попередньо узгоджено 13 ділянок для розмінування та відкриття 2 КПВВ на Луганщині, - ОП


Більше новин