Справа MH17: Родичі намагатимуться засудити Росію


4 липня 2020, субота, 11:12 | Джерело: https://mil.in.ua/

Переглядів: 119

Справа MH17: Родичі намагатимуться засудити Росію

У Нідерландах у судовому комплексі «Схіпхол» закінчилося десяте судове засідання у справі МН17. Наступне призначено на 31 серпня 2020 року о 10:00, за місцевим часом.

Про це повідомляє видання Deutsche Welle.

Адвокати росіянина Олега Пулатова у справі про катастрофу MH17 отримали від суду дозвіл оглянути уламки авіалайнера.

Захист заявив, що їм необхідно перевірити «альтернативні теорії» про катастрофу літака.

«Захист зацікавлений у тому, щоб мати можливість перевірити сценарій, обраний прокуратурою в обвинувальному висновку про те, що MH17 був збитий з Бук», пояснив ухвалу суду суддя Хендрік Стеенгуіс.

Таким чином, суд задовольнив вимогу захисту. Адвокати Пулатова заявили, що їм треба перевірити як версію слідства, так і «альтернативні теорії» про катастрофу літака.

За словами Стеенгуіса, адвокати Пулатова зазначили, що «на картині ушкоджень MH17 видно сліди ще однієї зброї».

Захисту росіянина також дозволено взяти із собою експерта, який пояснюватиме технічні деталі й складе звіт, котрий згодом вивчать нідерландські фахівці з військової авіації, а також співробітники прокуратури.

Водночас суд відхилив вимоги перекласти всі документи справи на російську мову.

Позов проти Росії

За процесом в Окружному суді Гааги, що засідає у комплексі поблизу аеропорту Амстердама, стежить зі США адвокат Джеррі Скіннер.

Він представляє інтереси декількох десятків родичів загиблих у позові проти Росії в Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ).

Представники видання DW поговорили з ним про попередні підсумки слухань, стратегії адвокатів одного з підсудних і значення процесу для позову проти Росії в ЄСПЛ.

DW: Суд у справі про збитий Боїнг багато в чому непересічний. Наскільки процес поки виправдовує повязані з ним очікування?

Джеррі Скіннер: І так, і ні. Так, тому що докази, які поки обговорювалися, але ще не були представлені (оскільки ми все ще перебуваємо на початковій стадії кримінального процесу), цінні. Був показаний масштаб картини, того, що, ймовірно, відбувалося, коли був збитий літак, що виконував рейс MH17. В майбутньому будуть представлені докази. Також була показана глибина розслідування, проведеного міжнародною слідчою групою JIT і владою Нідерландів.

Негативний бік стосується структури суду. Є чотири особи, які були єдиними, хто брав участь у тих подіях. Очевидно, що є більш високопоставлені представники російської влади, військові й цивільні, які мусили мати до цього стосунок. Їх не судитимуть. Усі питання про відповідальність Російської Федерації за дії, які чинили її військові та політичні актори, не розглядатимуться в цьому суді. Це не процес, в якому сімї загиблих виступають проти Росії, це процес сімей проти цих чотирьох. Але потрібно ще й довести, що це були дії, скоєні за допомогою влади російської держави. Гадаю, всі родини хочуть, щоб це відбулося, але це попереду, поки що процес не про це.

DW: Лише одного підсудного, росіянина Олега Пулатова, в суді представляють адвокати. Як Ви оцінили б стратегію?

Джеррі Скіннер: Судячи з озвучених доказів, пан Пулатов був присутній на місці пуску ракети як представник ДНР, хоча, фактично, його відрядили туди як представника російської влади. Решта відігравали активнішу роль Леонід Харченко відповідав за те, щоб доставити ЗРК Бук у потрібне місце, у Сергія Дубинського була більш високопоставлена посада, з ним узгоджували все, що відбувалося на місці, а Ігор Гіркин був прямою ланкою, що повязувала з Росією, з ГРУ або іншою спецслужбою, яку він тоді представляв.

Можна припустити, що Пулатов, ймовірно, дещо знав про те, хто яке завдання виконував. Можливо, стратегія захисту полягає в тому, що для представлення свого спільного бачення справи використовується конкретний випадок Пулатова, хоча сам він, навіть якби був присутній у залі, міг би відповісти на меншу кількість запитань, ніж будь-хто з інших обвинувачених.

DW: Які ще головні попередні підсумки Ви б підвели?

Джеррі Скіннер: Початок процесу можна порівняти з поєдинком, коли два боксери-важковаговики виходять на ринг, придивляються один до одного, але ніхто нічого не домагається. Єдиний виняток коли представники Пулатова почали виступати, було видно, як важливо було нідерландським суддям гарантувати справедливість і неупередженість. У березні, як тільки представники росіянина сказали, що у них замало часу для підготовки, все заплановане відклали.

У червні ситуація трохи змінилася. Сторона обвинувачення представила детальну інформацію про розслідування. Стало зрозуміло, що у неї набагато більше даних, ніж вказувалося раніше. Це все можна оцінити позитивно. Якщо говорити про негативні аспекти, то головною темою виступу представника Пулатова було те, що їм потрібно більше часу для підготовки. Хоча з часу катастрофи минуло шість років, і з усіх аспектів у всіх удосталь інформації. Але нідерландці демонструють терплячість.

DW: Ви чули про можливий сценарій, за якого процес можуть розділити на чотири або на дві частини, відокремивши Пулатова від інших, щоб уникнути затримок?

Джеррі Скіннер: Якщо розділити справу на частини, є певна частина загальних доказів. Але оскільки кожна частина окреме провадження, докази потрібно буде представляти чотири або два рази. Тобто оголошеною метою може бути не допустити уповільнення процесу, але станеться якраз протилежне.

DW: Ви представляєте родичів жертв у позові проти Росії в ЄСПЛ. Чи була на процесі в Нідерландах озвучена якась важлива для Вас інформація?

Джеррі Скіннер: Звичайно, є практичний бік. Через рік після катастрофи ми подали позов до ЄСПЛ. Тоді багато доказів були доступні в інтернеті, приміром, перехоплені телефонні розмови, фотографії, в тому числі знайдених частин ракети. Все це було доступним, ми це отримали, показали експертам і додали до позову. Коли було ухвалено рішення про процес в Нідерландах, всі матеріали JIT стали частиною кримінальної справи й недоступними для нас. Тож нам потрібно чекати, поки нідерландські слідчі використають їх під час суду, і тоді матеріали стануть публічними. Тоді ми зможемо отримати свідчення свідків, додаткові заяви, перехоплені телефонні розмови. Наскільки я розумію, їх дуже багато, і ми хочемо отримати їх усі.


Справа MH17: опубліковано запис переговорів росіян


Коли є кримінальна справа і цивільна справа, то цивільна справа завжди виступає в ролі меншого брата, а ті, хто веде кримінальну справу, завжди неохоче діляться інформацією. На жаль, у цій ситуації звинувачення проти держави висуває менший брат. Вагомим залишається питання, чи вдасться нам узгодити те, щоб набагато більше матеріалу виявилося в публічному доступі. Я сподіваюся, це станеться.

DW: Тобто на розгляд Вашої цивільної справи може піти ще більше часу, ніж на розгляд кримінальної?

Джеррі Скіннер: Можливо, але не обовязково. Цивільний суд, в який ми звернулися, затвердив свій план. У мене склалося враження, що суд вважає надані нами докази достатніми для перевірки. Затримати нашу справу може не кримінальний процес в Амстердамі, а той факт, що Канада, Україна й Нідерланди приєдналися до нашої справи як учасники, що підтримують родини загиблих. Тож з ними потрібно консультуватися.

DW: На якому етапі зараз розгляд поданого Вами позову до ЄСПЛ?

Джеррі Скіннер: Після подання заяви у 2015 році ми три роки передавали докази. Потім суд офіційно поінформував російську сторону. РФ отримала час на відповідь і відповіла у вересні 2018 року попросили більше часу й отримали його. Навесні 2019 Росія надала свої зауваження, прокоментувала докази. Потім ми отримали час для відповіді й готуємо її до вересня цього року.

Ми не вважаємо, що російські зауваження були чимось, чого ми ще не бачили. Тобто Росія не змінює озвучену раніше позицію. Після нашої відповіді суд має скласти графік розгляду справи. Я припускаю, що він вирішить скликати Велику палату, що складається з 30 суддів із різних країн. Тобто якщо початок процесу буде призначено на вересень 2021 це був би оптимістичний сценарій.

Процес

Міжнародне розслідування, очолюване Нідерландами, дійшло висновку, що Боїнґ-777 Малайзійських авіаліній, який 17 липня 2014 року летів з Амстердама до Куала Лумпура, був уражений російською ракетою з установки «Бук», завезеною на українську територію для підтримки збройних формувань так званої «Донецької народної республіки» і «Луганської народної республіки».

Суд над чотирма особами, яких нідерландська прокуратура обвинуватила в організації транспортування ракетної установки, у застосуванні її та вивезенні назад до Росії, почався 9 березня 2020 року.

Жоден з них не з’явився на процес, але закони Нідерландів передбачають можливість судити підозрюваних заочно.?

Обвинувачені:

  • Ігор Гіркін, громадянин Росії, службовець російської Федеральної служби безпеки у відставці, який називав себе міністром оборони ДНР.
  • Сергій Дубінський, громадянин Росії, відставний службовець Головного розвідувального управління Міністерства оборони Росії.
  • Олег Пулатов, громадянин Росії, відставний офіцер російської армії.
  • Леонід Харченко, громадянин України, командувач підрозділом розвідки ДНР.

Лише Олега Пулатова на процесі офіційно представляють адвокати.

Одним з ключових питань суду є те, чи буде розкритий повний ланцюг причетних, і чи будуть висунуті обвинувачення іншим підозрюваним.


Сподобався матеріал? Підтримай незалежний проект - одна кава - 30 гривень - дозволять нам працювати для Вас!


Приват 5168 7422 0031 9014

Моно: 4441 1144 4179 6255

Перейти на першоджерело

НАЙЦІКАВІШЕ ЗА СЬОГОДНІ


COVID-19

підтвер.:

83115

,

смертей:

1951

,

одужало:

44934


підтвер.:

20401363

,

смертей:

741998

,

одужало:

13286401

22:29

Кто в это поверит: сеть высмеяла Путина за первую вакцину от коронавируса

22:29

Білий дім розкритикував російську вакцину проти COVID-19 - пройшла дуже мало клінічних випробувань

22:29

Как избежать заражения COVID-19: медик назвала самый эффективный способ

22:28

Нові податки для ІТ: що пропонують змінити і чому від цього стане гірше

21:08

Пріоритет розвитку енергетичної галузі - збільшення видобутку урану для досягнення енергонезалежності, - глава Держгеонадр Опімах

21:08

Офіс ГПУ і посол Нідерландів Мол обговорили подальшу співпрацю перед черговим засіданням суду в Гаазі щодо збитого Росією Боїнгу МН17

21:08

Скандального суддю Вовка оголосили у розшук

21:08

Бывший министр времен Януковича Виталий Захарченко собрался участвовать в переговорах по Донбассу

21:07

У Харківському театрі опери і балету спалах COVID-19

19:38

У подіях в Білорусі є небезпека для України. Київ, Варшава та Вільнюс мають діяти! – Безсмертний

19:11

Короткострокова мета - різка інтенсифікація нашої розвідки на лінії розведення військ на Донбасі, - начальник ГУР Міноборони Буданов

19:10

Холодов: держава програє суди із захоплення цехів заводу 'Більшовик', потрібно терміново міняти керівництво ФДМ і юридичну команду

18:44

Литва видала Тіхановській візу на рік і надала житло, - Лінкявічюс

18:44

Притула йде в мери Києва від 'Голосу'

18:44

'Ми що, живемо у Росії чи Білорусі?': Сенцов розкритикував вирок Кольченку за протест під посольством Білорусі

18:44

'Бланки протоколів ще є? Кардинально міняйте пункт 3-й і пункт 4-й', - вітебський чиновник Сташевський змушує членів комісії №25 підробити результати виборів. ВІДЕО

18:44

Козацький Донбас, татари-союзники та інші факти про козаків // Історія без міфів

18:44

Найманці РФ стріляли з підствольного гранатомета в районі Мар''їнки, втрат немає, - прес-центр ОС

18:44

Кремль не теряет надежду удушить Лукашенко в братских объятиях

18:43

'Укроборонпром' відзвітував про темпи з постачання озброєння та фінансові результати за перше півріччі 2020 року

16:17

ЗВЕРНЕННЯ ДО УКРАЇНЦІВ БАТЬКА ЗАГИБЛОГО ЖУРАВЛЯ

16:17

Спалах COVID-19 зафіксовано в Білгород-Дністровському спеціалізованому будинку дитини: захворіли 5 вихованців і 5 співробітників, - міськрада

16:17

Российская пропаганда скрывает участие своих силовых структур в беларуских протестах, посредством “украинского” и “западного” следа, чему активно подыгрывают местные полезные идиоты.

16:17

Російський корабель підійшов до узбережжя біля Бердянську

14:52

Американский боец жестко побил бывшего украинца - любителя Путина: видео нокаута


Більше новин