День пам'яті жертв Бабиного Яру: 79 років тому нацисти влаштували перший масовий розстріл


29 вересня 2020, вівторок, 11:55 | Джерело: https://www.obozrevatel.com/

Переглядів: 123

Рівно 79 років тому, 29 вересня, розпочалася одна із найстрашніших сторінок Другої світової війни - розстріли в Бабиному Яру за ініціативою нацистських окупантів.

Тільки в перші три дні цього злочину загинуло 34 тисячі осіб. Загалом же у Бабиному Яру з 1941 до 1943 року нацисти вбили щонайменше 100 тисяч осіб. OBOZREVATEL разом з читачами вшановує пам'ять всіх загиблих і згадує хронологію трагедії.

Розстріли в Бабиному Яру: як все почалося

Передумовою до проведення каральною акції були безпідставні звинувачення євреїв у мінуванні та вибухах на Хрещатику, внаслідок яких загинуло чимало солдатів і офіцерів Вермахту. Насправді ж ті вибухи були влаштовані НКВС. Радянські загони висаджували будинки у повітря навіть з мирними мешканцями.

Як пише Telegram-канал Розсекречена історія, 27-28 вересня 1941 року в Києві на стінах будинків, парканах і стовпах з'явилися оголошення з текстом українською, російською та німецькою мовами: Всі євреї міста Києва та його околиць повинні з'явитися в понеділок 29 вересня 1941 року о 8:00 ранку на розі Мельникової і Дегтярівській вулиць (біля кладовища). Узяти з собою документи, гроші, цінні речі, а також теплий одяг, білизну та інше. Хто з євреїв не виконає цього розпорядження і буде знайдений в іншому місці, буде розстріляний.

В результаті до 8:00 ранку в місці призначення зібралася величезна кількість людей. Зокрема, жінки, діти і люди похилого віку, оскільки чоловіча частина населення вирушила на службу. Там вишикувалася величезна черга, яка очікувала виклику.

Трохи оддалік від натовпу людей розмістили пропускний пункт, куди викликали групи по 30-40 осіб. Нацисти відводили людей за КПП, примушували роздягатися, відбирали речі, документи та коштовності. Після цього жертв відводили до спеціального глибокого яру, ставили їх на краю. А на протилежному кінці стояв кулеметник, який розстрілював усіх.

Таким чином, тіла загиблих падали в заздалегідь заготовлену братську могилу, і нацистам не доводилося нікого переносити. Коли збиралося 2-3 шари трупів, їх засипали землею і повторювали процедуру.

Кого нацисти вбили в Бабиному Яру?

Крім жінок, дітей і людей похилого віку переважно єврейського походження, від рук нацистів у цьому місці загинули роми, київські караїми, військовополонені, дисиденти, священики і військові. Крім того, на місці масових розстрілів в 1942 році було страчено близько 100 матросів, командирів Дніпровського загону Пінської військової флотилії, а також був убитий 621 член ОУН.

У різних публікаціях даються різні цифри загальної кількості знищених у Бабиному Яру - приблизно від 70 тисяч до 150 тисяч осіб. У 1946 році на Нюрнберзькому процесі наводилася оцінка близько 100 тисяч осіб.

А за даними історика, провідного наукового співробітника Музею історії Києва Віталія Нахмановича, за весь час німецької окупації в Бабиному Яру було розстріляно 90-100 тисяч осіб, з яких приблизно 65-70 тисяч - євреї. Перед відступом з Києва нацисти змушували в'язнів Сирецького табору викопувати тіла загиблих і спалювати їх.

Спогади тієї, яка пережила пекло

Пресслужба СБУ до річниці трагедії Бабиного Яру опублікувала архівні документи зі спогадами киянки Діни Пронічевої, яка втратила в Бабиному Яру всю сім'ю, але дивом змогла врятуватися від розстрілу.

Протягом цього дня я бачила страшні картини: люди на моїх очах божеволіли, ставали сивими, навколо були крики і стогони, цілий день стріляли з кулеметів. Я бачила, як німці відбирали у матерів їхніх дітей і кидали вниз яру, - розповідала жінка.

Нас всіх повели на розстріл. Я йшла в шерензі, майже останньою в групі. Нас підвели до виступу над яром і почали розстрілювати... Коли автоматна черга дійшла до мене, я живий кинулася в яр. Здавалося, я лечу в якусь вічність , - поділилася пережитим жахом вона.

Де в Україні повторювали трагедію Бабиного Яру?

За даними ВВС, дослідники Голокосту кажуть про приблизно 2 тисячі місць масових розстрілів євреїв в Україні. Втім найбільш масштабні страти безневинних людей відбувалися у дев'яти містах, враховуючи Київ.

Кам'янець-Подільський

Це перше місце масового розстрілу євреїв в Україні з початку окупації. Через місяць після загарбання - 28 серпня 1941 року - тут вбили протягом доби близько 23 тисяч євреїв.

Серед вбитих були місцеві мешканці, а також угорські та інші іноземні євреї, яких сюди привезли. За один день у Кам'янці-Подільському вбили євреїв більше, ніж навіть за перший день розстрілів у Бабиному Яру.

Бердичів

Це продовження кривавого шляху Айнзацгрупи С. 15 вересня 1941 року тут вбили близько 14-15 тисяч євреїв. Це трапилося на території аеродрому, за 6 кілометрів від Бердичева. Загалом за час окупації у місті та районі вбили 30 тисяч євреїв.

Нагадаємо, що Бердичів називали українським Єрусалимом, адже 82% населення там становили євреї.

Вінниця

19 вересня 1941 року тут вбили 10 тисяч людей. Це трапилося у так званому Зеленому господарстві поруч з містом.

Одеса

24-25 жовтня румунська жандармерія за півтори доби вбила близько 25 тисяч євреїв. Німецькі сили у цій акції участі не приймали.

Загалом в Одесі було близько 230 тисяч євреїв. Після масового розстрілу відбулась депортація до таборів смерті, які розташовувались на теренах Миколаївської області.

Рівне

У столиці Рейхскомісаріату Україна 5-6 листопада 1941 року за два дні вбили 17 тисяч євреїв - практично все єврейське населення міста. Тоді знищили гетто, яке тут існувало з початку окупації.

Розстріл відбувся в урочищі Сосонки. Тоді це було за містом, а зараз вже у межах обласного центру.

Харків

Від 14 грудня 1941 року у Дробицькому яру біля Харкова протягом кількох днів вбили від 12 до 14 тисяч євреїв. Після цього тимчасове гетто тут зникло.

Луцьк

Тут тимчасове гетто проіснувало більше року. Наприкінці серпня 1942 року за кілька днів його знищили й вбили близько 18 тисяч євреїв. У Луцькому гетто за час його існування навіть відбулось повстання.

Ковель

Наприкінці серпня 1942 року окупанти за два дні знищили місцеве гетто та розстріляли 9 тисяч людей. Розстріл відбувся у селищі Бахів у піщаному кар'єрі біля міста. Загалом наймасовіші розстріли євреїв на Волині відбулись влітку 1942 року.

Бабин Яр в наші дні

У 1945 році з'явилася ідея встановити пам'ятник жертвам трагедії в Бабиному Яру, але відкриття меморіалу відбулося лише в 1976 році. У цьому місці встановлено 25 пам'ятників: вбитим дітям; військовополоненим; євреям; дерев'яний хрест в пам'ять розстріляних членів ОУН; жертвам нацизму та інші.

Також був створений Національний історико-меморіальний заповідник Бабин Яр, а в жовтні 2018 року запропонували створити Меморіальний квартал, за основу якого візьмуть приклад Музейного кварталу у Відні.

9 вересня 2016 року в Києві було підписано декларацію про намір будівництва Меморіального центру Голокосту Бабин Яр і засновано Благодійний фонд Меморіал Голокосту Бабин Яр. Центр покликаний задокументувати і увічнити пам'ять про Голокост, зокрема, про масові розстріли в Бабиному Яру у вересні 1941 року. Щорічно в цьому місці проходять пам'ятні церемонії з покладанням квітів.

Перейти на першоджерело

НАЙЦІКАВІШЕ ЗА СЬОГОДНІ


COVID-19

підтвер.:

363075

,

смертей:

6755

,

одужало:

148642


підтвер.:

44346865

,

смертей:

1173663

,

одужало:

32498044

13:04

Європі загрожує авіаколапс через пандемію коронавірусу: можуть бути закриті майже 200 аеропортів

13:04

Азербайджанські дрони знищили 19 вірменських гаубиць і кілька автомобілів за один день. ВIДЕО

13:04

Єрмак зізнався, що не проти б ударити Лероса за його 'плівки': 'Є чоловіче ставлення до того, що сталося'

13:04

В Одесі підприємці побилися з СБУ на промтоварному ринку '7-й км': чоловік облив себе бензином

13:04

Была раскрыта масштабная сеть Telegram-каналов, созданных российской военной разведки, либо сотрудничающих с ней.

13:04

Трамп вважає Україну вщент корумпованою державою, – Клімкін

13:04

Віцепрем'єр Уруський намагався продати Туреччині вкрадені в китайців акції 'Мотор Січ' – зарубіжні ЗМІ

13:03

Ківа зібрав кілька десятків молодих чоловіків біля меморіалу Вічного вогню в Києві, виголосив промову і влаштував масове покладання квітів у пам''ять про 'наших дідів'. ВIДЕО

13:03

Російський бітум возили в Україну контрабандою, попри санкції, - експерт

13:03

Медичні маски стали обов'язковими у всьому світі: чи в дефіциті вони в Україні та яка їхня вартість

13:03

Мер Борисполя помер від COVID-19, не дочекавшись результатів виборів

13:03

Батько Муждабаєва помер від коронавірусу

12:28

Кравчук: Можливостей домовитися з Росією зараз не бачу

12:24

Якщо не карати посадовців за приховування майна, е-декларування не матиме сенсу, - ексглава комітету ВР з боротьби з корупцією Соболєв

12:24

Криклій назвав суми штрафів за перевантажені фури

12:24

Підвищення тарифу на передачу електроенергії змусить підприємства скоротити працівників, – Гольченко

12:24

ЗМІ вказали на російський слід ідеї зі списанням вагонів за віком

11:55

Депутатка Лиманської міськради в 2014 році організовувала 'референдум' за НЗФ 'ДНР', - прокуратура

11:55

Причина сходження з рейок 15 вагонів у Кривому Розі - умисне пошкодження колій, - глава 'Укрзалізниці' Жмак

11:55

Тиждень знань про пухлини мозку: в МОЗ розповіли, як можна запобігти хворобі

11:55

Суд поновив справу 'Роттердам+' під тиском, – Наливайченко

11:40

Унесенные бредом

11:40

Військовий злочинець з окупованого Криму Мартоян прибув до Карабаху.

11:40

Україні та Росії загрожує втрата Криму – експерт

11:40

Спецпризначенці ЗСУ провели видовищні навчання поблизу Криму. Фото та відео


Більше новин