Закон, який позбавляє більшості повноважень тимчасово виконуючих обов'язки міністрів, у суботу, 5 грудня, було опубліковано у виданні Голос України.
З наступного дня, неділі, 6 грудня, він набуває чинності. У чому суть документа та що він змінює, з'ясовував OBOZREVATEL.
Закон про завершення децентралізації: що зміниться для в.о. міністрівЗакон Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування та районних державних адміністрацій Верховна Рада ухвалила 17 листопада 2020 року.
Переважно він стосується питань правонаступництва щодо майна, обов'язків і прав районних рад, ліквідованих адміністративно-територіальною реформою.
Але водночас новий закон вносить серйозні зміни до закону Про центральні органи виконавчої влади. Так, він позбавляє практично всіх повноважень в.о. міністрів у тому разі, якщо вакансія самого міністра вільна.
Зокрема, в новому законі йдеться, що частина 4 статті 9 закону Про центральні органи виконавчої влади доповнюється таким пунктом:
Забороняється, якщо посада міністра вакантна, покладання на першого заступника міністра, заступників міністра виконання обов'язків міністра, визначених пунктами 1 (крім очолення міністерства), 2, 5, 7, 8, 9, 11, 12, 121, 14, 15, 21 , 24, 27 частини другої статті 8 цього Закону, а також пунктами 3, 6, 7, 8, 11, 12, 21 частини другої статті 18 цього Закону.
Так, Верховна Рада перешкоджає Кабінету міністрів в обхід парламенту призначати керівників міністерств без офіційного міністерського портфеля (для призначення в.о. міністра необхідно тільки голосування уряду).
Новий закон передбачає, що якщо міністра не було призначено, перший заступник або заступники в статусі в.о., зокрема, не зможуть:
З 6 грудня у в.о. міністрів залишаються тільки церемоніальні повноваження:
Під нове положення підпадають одразу два керівники міністерств: в.о. міністра енергетики Юрій Бойко та в.о. міністра освіти Сергій Шкарлет.
Обидвох було призначено з посад заступників міністра. Застереження в новому законі позбавляє їх більшості повноважень, тому протягом 30 днів Кабінет міністрів має подати кандидатури на посаду керівників цих відомств.