Підсудного взяли під варту.
В Одеському апеляційному суді програміста засудили до трьох років позбавлення волі. Після відбуття покарання він ще рік не зможе працювати у своїй сфері.
Про це пише "Думська".
Засуджений брав участь в розробці сайту для норвезької компанії Visum Service AS, яка надає послуги з оформлення віз. Його звинуватили у незаконному втручанні в роботу комп'ютерів, автоматизованих систем, комп'ютерних мереж або мереж електрозв'язку. Справа розглядалася вісім років.
Як розповів "Думській" адвокат потерпілих Валерій Судаков, у 2011 році Visum Service AS замовила в іншої норвезької компанії Cloud Consulting AS створення спеціалізованого сайту, що дозволяє в онлайні купувати візи, перевіряти справжність різних документів тощо. Для цього виділили 300 тисяч євро. Cloud Consulting AS знайшла субпідрядника в Україні - фірму "Європейська агенція високих технологій", в якій працював Олександр П.
Коли сайт був готовий на 95%, замовник вирішив, що 300 тисяч забагато. Він звернувся безпосередньо до Олександра П.. Йому запропонували за 5 тисяч євро закінчити роботу самостійно, після чого видалити програмний код з серверів корпоративної мережі "ЄАВТ" і Cloud Consulting AS. Обвинувачений, завчасно звільнившись зі своєї компанії, так і зробив. Але його викрили. Правоохоронці встановили, що своїми діями він завдав роботодавцю і підряднику збитки в розмірі 4,5 млн грн.
Компанію-замовника до відповідальності не притягли. Як додав адвокат потерпілих, вже скоро матеріали справи будуть передані до Королівства Норвегії. Там дадуть правову оцінку вже місцеві правоохоронці і суди.
Приморський районний суд вироком, винесеним 8 травня 2018 року у відношенні Олександра, засудив його до трьох років. Але, застосувавши статтю 75 ККУ, чоловіка звільнили від покарання з річним випробувальним терміном.
Наразі ж Одеській апеляційний суд задовольнив скаргу представника потерпілої сторони і взяв підсудного під варту в залі суду. Він чекає відправки до колонії. "Обвинувачений не проявив щирого каяття, не визнав себе винним, не відшкодував завдані збитки навіть частково, не сприяв розкриттю злочину, а навпаки, всіляко затягував судовий розгляд справи, що виключає використання статті 75 КК України", - йдеться у вироку.
"Думська" з'ясувала, що це перший в історії України випадок, коли до реального терміну засудили програміста в зв'язку з його професійною діяльністю.
Нагадаємо, СБУ викрила хакерів, які завдали збитків компаніям Європи та США на $80 млн. Спецоперація проводилася разом з органами США і Франції.
Подібні обшуки одночасно, окрім України, пройшли ще в семи країнах, там були розташовані бот-мережі. За даними слідства, хакери вірусним програмним забезпеченням атакували сервери приватних і державних установ США та Європи. Вірус, який зчитував всі персональні дані, виглядав, як листи попередження про безпеку облікового запису, запрошення на вечірку чи як застереження від поширення коронавірусу. Потім гроші з чужих рахунків підозрювані перераховували на свої підконтрольні.