Створення в Україні самостійної церкви. Відповіді на всі головні питання вірян


22 квітня 2018, неділя, 20:21 | Джерело: https://tsn.ua/

Переглядів: 75

Патріарх Варфоломій розпочав процедуру надання автокефалії православній церкві.

Президент Петро Порошенко цього тижня оголосив: дуже скоро українське православ'я нарешті отримає документ про визнання власного права на законне існування без опори на Москву. Звернення про це до Вселенського патріарха Варфоломія написали єпископи Київського патріархату та Автокефальної церкви, президент, парламент. Томос або фактично дозвіл на створення в Україні єдиної незалежної від Москви канонічної православної церкви може бути проголошений цього літа, коли Україна святкуватиме 1030-річчя свого хрещення, сподівається Петро Порошенко.

Але в процесу є не лише прихильники. Москва традиційно виступає різко проти об'єднання українських православних церков. Звернення президента і Верховної Ради до Вселенського патріарха в УПЦ Московського патріархаті назвали перевищенням влади.

За даними Релігійно-інформаційної служби України, Українська православна церква Київського патріархату сьогодні має 5167 парафій, де служать 3640 священиків. УПЦ Московського патріархату - 12348 релігійних громад, в яких правлять 10424 священнослужителя. 

За даними Аналітичного центру Разумкова, із кожним роком дедалі більше людей у соцопитуваннях називають себе вірянами Київського патріархату. Таких майже 40% українців. Тоді як із московським православ'ям себе ототожнюють менше 20%.

У чому суть церковного конфлікту?

Зараз в Україні православні моляться в церквах Московського патріархату, Київського патріархату, Автокефальної православної церкви та ще кількох конфесій. Взаємини між патріархатами у спектрі від холодної війни до війни дуже гарячої. Майнові проблеми та розкол між вірянами, розкошування предстоятелів та напади на журналістів - лише верхній шар глибинного конфлікту. Москва, якій царі та генсеки вигадали статус Третього Риму, починає власну експансію з побудови церков. І саме звідти ростуть ноги так званого "руссского мира".

До 17 століття територія України підпорядковувалася Константинопольскому патріархатові. У 1636 році Москва провела хитру спецоперацію зі зміни митрополита і забрала українську церкву собі. Із того часу вважає українських вірян де факто своїми. Утім з появою незалежної України шанс відновити і помісну церкву знов з'явився. Вселенський патріарх Варфоломій, який вважається вищим церковним ієрархом в православному світі, своїм указом може змінити ситуацію. 

"Якщо буде в Україні визнана Єдина православна церква, то це консолідує українське суспільство, зміцнить Українську державу", - заявив патріарх УПЦ КП Філарет.

Чому вселенський патріарх так довго вагається?

У сучасній українській історії Петро Порошенко - це вже третій український президент, що звертається до Константинопольского патріарха. Український парламент вже вдруге з 2016 року голосує за звернення до Варфоломія, а перемовники від українських церков їздять в Туреччину з 1990-х. Та вселенський патріарх боїться загострення конфлікту з Москвою. Він добре пам'ятає, що буває, коли починаєш відрізати від Російського православ'я церкви, які ті вважають своєю власністю. "Естонська церква була частиною Константинопольського патріархату. А потім Російська церква приєднала її до себе. Незаконно. І тоді вселенський патріарх повернув її під свою юрисдикцію. Москва перервала з ним євхаристійне єднання",- розповів Філарет.

Якщо перекласти на мову мирян - це значить повне розірвання всіх церковних зв'язків. Якщо Константинополь наважиться забрати Україну з російської орбіти, відповідь Москви може бути вкрай жорсткою. "Я дуже побоююсь за долю патріарха Варфоломія. Я знаю, наскільки ковартно діють спецслужби Росії", - зазначив Віктор Єленський, народний депутат України.

Речники Російської церкви та Московського патріархату вже заявляють - українські політики не мають права вирішувати церковні питання: "Українська Православна Церква, яка має канонічний зв’язок зі Вселенським Православ’ям, не зверталася до Патріарха Варфоломія з проханням надати автокефалію Православній Церкві в Україні та не уповноважувала на це ні президента, ані депутатів Верховної Ради України. У зв’язку з цим згадані ініціативи є перевищенням влади, а також втручанням у церковні справи".

"Він не втручається в якісь внутрішні церковні справи. Але те, що стосується громади, в тому числі ї її релігійного життя, держава повинна втручатися. Всі вселенські собори проводили не священнослужителі, а імператори", - додав митрополит УПЦ КП Луцький і Волинський Михаїл (Зінкевич).

Та й Константинополь, на думку Москви, не має влади втручатися в справи української церкви, адже помісна церква в Україні вже існує. "У нас є помісна православна церква. Її не треба створювати. Ця церква бере початок з 988 року. Грати з церквою в своїх передвиборчих технологіях - це грати з вогнем. Він не буде знати, звідки з неба на нього буду сипатися гарячі вуглі за це", - переконаний нардеп від "Опозиційного блоку" Вадим Новинський.

Чому для Москви це так боляче?

Московський патріархат переконує світ у власній незалежності від Москви. Та факти говорять інше. За чотири роки війни журналісти провели десятки розслідувань, які доводять, що церква - це ідеологічний форпост країни-агресора. Втрата позицій Московським патріархатом означатиме і поступову втрату Російською церквою першості в світовому православ"ї. Це ніяк не входить в плани Путіна, який вважає православ'я та ядерну зброю стовпами безпеки власної імперії.

Чи може об'єднання церков розпочати війну?

Російські церковні ієрархи закликають мешканців власних великих міст готуватися до смерті та кричать про право захищати власних єдиновірців в Україні. Створення в Україні помісної церкви з точки зору росіян - це найбільш сильне порушення прав власних вірян вважатися єдиною правильною конфесією. Цей напад на ісконність та канонічність "руського міра" Путін справді оцінює як достатній привід для війни не лише в Україні, а й в цілому світі. І це було б справді небезпечно, якби він не почав війну, за "русский мир" і російську церкву ще чотири роки тому. Але отримав прямо протилежний результат.

Чому шанс саме зараз?
 
Надавши томос українській церкві, Константинополь повертає Україну в сферу власної канонічної відповідальності. Цей крок зміцнить його власні позиції. Демарш Російської церкви проти Всеправославного Собору на Криті, який Варфоломій готував десятки років, поставив остаточні крапки над "і".

"Константинопольский патріах зрозумів, що подальша гра з Москвою не має жодних позитивних шансів", - повідомив Андрій Юраш, голова Державного комітету у справах релігій.

Сьогодні в світовому православ'ї нема єдності, а 14 світових церков можна розділити на три групи: перші підтримують Константинополь, другі знаходяться в орбіті Москви. Треті провадять власну незалежну політику. До першої групи входять Александрійська, Єрусалимська, Кіпрська, Албанська, та Чеська церкви. До промосковських церков слід віднести Болгарську, Сербську та Польську церкви, тому не підтримають надання українській церкві статусу помісної. Поведінку предстоятелів Румунської, Грецької та Грузинської церков важко передбачити. Вони будуть ухвалювати рішення, виходячи виключно з власних інтересів в цій великій грі, що триває багато столітть. Але саме зараз Москва, пересварившись з усім цивілізованим світом, усе більше нагадує країну-ізгоя, а не Третій Рим.

Хто увійде до Єдиної автокефальної церкви?

Єдина помісна церква буде створена на базі парафій 6 тисяч парафій Київського патріархату та Автокефальної церкви. До нової церкви можуть за власною волею приєднуватися священники та віряни Московського патріархату. Та політики наголошують - всі бажаючі можуть і далі залишатися в Московському патріархаті. Ніякою державної православної церкви не буде. Єдине, що втратять промосковські віряни - це право називати опонентів розкольниками. 

Хто очолить цю церкву?

Під час інтерв'ю предстоятель найчисельнішого в новій церкві Київського патріархату підтвердив - він готовий очолити єдину помісну церкву. Після надання Українській церкві автономії в Києві повинен відбутися архиєрейський собор, де повинні бути до дрібниць врегульовані всі закони церковної організації. 

Хто і як використає помісну церкву в політичних цілях і що нам з цим робити?

За інформацією ТСН.Тиждень, ініціатива президента стала результатом кількамісячних та непублічних дипломатичних перемовин. Створення помісної церкви дасть Петру Порошенку значні електоральні дивіденди, адже значення єдиної церкви набагато важливіше за отримання безвізу. Утім, це озброїть і промосковські сили. "Опозиційний блок" буде наполегливо наполягати на незаконності подій, а ділити країну - це випробуваний  інструмент у руках політиків. Отримати ще й внутрішній конфлікт за наявності зовнішнього - найменше, що потрібно. У цьому напруженні українським вірянам головне не втратити найголовніше - їхню віру і християнські принципи.  

Станіслав Ясинський

Перейти на першоджерело

НАЙЦІКАВІШЕ ЗА СЬОГОДНІ


14:30

ЄСПЛ зобов’язав Україну скасувати мораторій на продаж землі

14:30

85% украинского металлолома уходит в непризнанное Приднестровье, - глава 'Укрметаллургпрома' Каленков

14:30

Богомолец: Издевательства над телами умерших, вызванные изменениями в УПК, нужно прекратить

14:29

Сотрудник уголовного розыска полиции на Киевщине погорел на взятке в 59 тыс. грн, - СБУ.

14:29

'Засиделись!', 'Сенцов может погибнуть': Под АП требовали конкретных действий по освобождению узников Кремля. ВИДЕО+ФОТОрепортаж

13:36

Відтепер лікарі виписуватимуть рецепти за новими правилами – МОЗ

13:29

Держдума РФ ухвалила законопроект про контрсанкції

13:29

У НАЗК пояснили, завдяки чому Гонтарева уникнула відповідальності за порушення у декларації

13:28

В России доходы от экспорта нефти намерены заменить средствами населения

13:28

Брифінг представника прес-центру Об`єднаних сил 22.05.2018 р.

13:28

Абрамовича зобов’язали пояснити походження статків для отримання візи – ЗМІ

13:28

Поліція почала масову облаву на організаторів договірних матчів

12:08

На Донбасі знищений опорний пункт окупантів: з`явилося відео

12:08

На Хрещатику прибрали банери зі скандальною рекламою «Газпрому»

12:08

Нардеп объяснил, почему Крымский мост нужно уничтожить

11:57

У Берегові спалахнув потяг

11:57

Вывозная пошлина на металлолом оставила в Украине за год $1,6 млрд, что сопоставимо с ожидаемой суммой транша от МВФ, - президент 'Укрметаллургпрома' Каленков

11:57

'Крым, как это было': одновременный показ фильма об оккупации полуострова прошел в Вильнюсе и Марьинке. ВИДЕО

11:57

Сумма взысканной задолженности по алиментам превысила 1,4 млрд грн, - Петренко

11:56

Ирландский бизнесмен создал сайт для поддержки украинских воинов. ВИДЕО

11:45

Одесские гастролёры будут развлекать оккупантов в Русском центре науки и культуры в Праге

11:44

В МІУ пообіцяли квитки на авіарейси по Україні від 500 гривень

11:44

В прифронтовой зоне дерзко похитили мужчину и требовали $50 тысяч выкупа

11:07

НОРВЕЗЬКІ КУРСИ В ЧЕРНІГОВІ

10:54

'Поліцейська хвиля' 21.05.2018

Більше новин