Московська церква – донька української: як у Росії приховали та перебрехали слова грецького ієрарха


11 липня 2018, середа, 19:47 | Джерело: https://tsn.ua/

Переглядів: 211

Московська церква – донька української: як у Росії приховали та перебрехали слова грецького ієрарха

Українське видання викрило маніпуляції російського видання.

Російське видання "Православие и мир" надрукувало на своїх шпальтах інтерв'ю із членом Синоду Вселенської патріархії та стійким прихильником української автокефалії Елпідофором, з якого сміливо повикидала небажані для себе цитати або викривила їх на свій лад.

Маніпуляції видання викрив Укрінформ, який порівняв першоджерело з тим, що опублікувало "Православие и мир".

Зазначається, що увагу Укрінформу привернуло те, що інтерв'ю подається не в стандартній формі запитання-відповіді, а у формі цитат, а самі запитання журналістів звучать, як коментарі, і чомусь займають більше місця, ніж відповіді. Тож українське видання звернулось до грецького оригіналу розмови, замовило його переклад та порівняло із російським трактуванням.

Виявилось, що росіяни зокрема замінили словом "дезінформація" слово "шантаж" (шантажем Елпідофор назвав поведінку Московської церкви), а також додади свої фрази, яких і близько в оригіналі не було, на кшталт "руки Порошенка залиті кров'ю". Також Укрінформ подає цитати інтерв'ю, які не увійшли до московської версії розмови. "Ми своєю чергою скоротили запитання журналіста", - зазначають журналісти.

Ганьба для православ’я: Москва уникає діалогу, через що українська церква потерпає від розколу

Відповідь на запитання журналіста про ситуацію "сумнозвісної української автокефалії": "Дивіться, надання автокефалії помісній церкві належить винятково до юрисдикції та відповідальності Вселенського Патріархата і Синоду Константинопольського. Але для отримання помісною церквою статусу автокефальної існують певні умови, об'єктивні, документально оформлені упродовж історії церкви і дуже конкретні. Щоб стати автокефальною, за церковною традицією, церква має бути в країні, яка здобула незалежність, стала незалежною країною, необхідно, аби про автокефалію звернулися з проханням і держава, і помісна церква. Тобто, має бути офіційне звернення державних органів влади та церковної влади до Вселенського Патріарха, який оцінить ці обидва звернення і ухвалить рішення надавати автокефалію чи відхилити звернення, тому що не є очевидним, що Патріархат затверджує кожен запит на автокефалію…

…Окрім наведених двох критеріїв, Патріархат визначатиме, чи ця помісна церква є зрілою організаційно, духовно, з богословського, адміністративного погляду, аби стати з усіма православними Церквами, мати підтримку, як автокефальна церква, і бути представленою у всеправославному тілі. Такою є канонічна процедура надання церкві статусу автокефалії. Тепер щодо Української церкви: як відомо, Україна як держава стала незалежною державою вже кілька десятиліть тому, однак помісна церква там потерпає від розколу, який також триває десятиліттями і турбує й вірян, і сьогодні настав час, коли є мільйони православних християн, які вважаються схизматиками і перебувають поза спільнотою православної церкви. Ми не вважаємо, що як Патріархат маємо нині розкіш увічнювати цю ситуацію на невизначений час. Я, перебуваючи у Патріархаті выд 1994 року, можу стверджувати, що знаю про те, що Патріархат постійно прагне до відкритого спілкування, пошуку каналів і діалогу для вирішення проблеми України, Української церкви. Те, в чому ми переконалися вже майже три десятиліття, відколи існує проблема, що церква Москви відхиляє, відкладає, уникає діалогу, і, як результат, увічнюється ця неприйнятна ситуація, яка є ганьбою для православ'я, особливо у цей критичний час, коли ми виживаємо як православні в усьому світі. Ми не маємо розкоші, щоб втратити і тримати мільйони людей поза православною спільнотою…

І ми як Вселенський патріархат маємо відповідальність, тому що наша роль - не лише головувати, керувати чи гордо виступати, якщо можна так висловитися, на літургіях чи зборах для поклоніння, але й час від часу, засукавши рукави, працювати й руками, щоб прибирати тоді, коли виникають важкі ситуації, складні ситуації, небезпечні ситуації, такі як сьогодні в Україні. Це завдання і обов'язок Вселенського Патріархату в церковній системі православ'я - управління та вирішення таких проблем".

Патріарх Росії, Румунії, Болгарії, Сербії, Грузії – всі церкви прийняли власну автокефалію і патріархальний статус від Вселенського

Відповідь на запитання про те, хто має більше прав на надання автокефалії... І чи повинні брати участь у рішенні помісні церкви?

"...Рішення про надання автокефалії належить винятково Вселенському Патріарху і Синоду Константинопольському, як це відбувалося з усіма патріархатами. Патріархат Росії, Румунії, Болгарії, Сербії, Грузії, всі ці церкви прийняли власну автокефалію і патріархальний статус від ВП, не було співпідписів інших церков, не було ніякого спільного прийняття рішень. Однак, з цієї точки зору, не можна робити висновок, що Патріархат може ігнорувати  інші церкви, тому що будь-яка автокефальна церква, яку проголосить ВП, має бути визнана також іншими церквами, вона має налагодити комунікацію, листування, її мають поставити в диптихи, зрештою, вона має увійти до системи православних церков. Вселенський Патріархат не має права, незважаючи на те, що має виключне право одноосібного присудження автокефалії, ігнорувати інші церкви, та й не хоче їх ігнорувати, тому, як було зазначено в прес-релізі, Вселенський Патріархат вирішив інформувати їх про те, що робить. Тому що, як ви вже мали б знати із ЗМІ, церква Росії розпочала кампанію з інформування інших церков, по суті, це кампанія наклепів на Вселенський Патріархат, кампанія, як би це точніше сказати, шантажу, мовляв, якщо Вселенський Патріархат зробить так, то станеться се, станеться те, відбудеться схизма, прийде кінець, стане друге пришестя, і такі подібні речі, намагаючись залякати і відлякати інші православні церкви, прагнучи наскільки може вплинути будь-яким чином, політично чи інакшим відомим їй способом, вплинути на церкви, щоб ті не визнавали можливе проголошення автокефалії церкви України. Власне, саме через таку діяльність Російської церкви Патріархат вирішив створити представницьку комісію з архієреїв ВП, делегація якої відвідає православні церкви у всьому світі, щоб інформувати їх про реальні факти, про реальні наміри, про реальний стан речей стосовно вирішення проблеми України, щоб розвінчати неправдиву інформацію, що вводить в оману, та перекручені повідомлення, які розповсюджуються церквою Росії".

Відео У Сумах організували хресний хід на підтримку автокефалії української православної церкви

Близько півтисячі вірян почали рух від Воскресенського собору, де зранку провели молебень за визнання єдиної помісної церкви. Середмістям понесли церковні хоругви й державні прапори. Біля пам`ятного знаку на честь героїв Майдану помолилися за загиблих, відправили службу і центральному цвинтарі міста, де поховані полеглі герої АТО.

Московська церква є дочкою української церкви

Відповідь на уточнювальне запитання журналіста про розбіжності у поглядах на те, хто повинен давати автокефалію, і що російська церква є для України материнською.

"...Дивіться, хтось може погоджуватися чи не погоджуватися з процедурою надання  автокефалії, яка існує в православній церкві, але не може заперечувати реалії історично утверджені, відповідно до яких станом на сьогоднішній день усі ці 2000 років, поки існує християнська церква у цьому світі, надання автокефалії здійснюється ВП. Все - крапка. Такими є факти, так і російська церква отримала автокефалію, так і всі інші церкви отримали, про які я згадав. Тому комусь може й не подобатися процедура, але це не означає, що це не реальність. Це реальність. Тепер - стосовно поняття материнської церкви; знову ж, якщо церква є матір'ю іншої церкви, це не дає їй права надавати тій автокефалію. Внутрішня автономія може бути, але автокефалія - ні, надання автокефалії належить виключно до юрисдикції ВП, це - перше. По-друге, зокрема, у випадку з українською церквою, принаймні парадоксальним і викривленим є твердження будь-кого про те, що Церква в Москві є матір'ю церкви України. Якраз навпаки. Московська церква є дочкою української церкви, яка - українська церква - є дочкою Вселенського Патріархату. Знаєте, що християнізація (хрещення) Русі (росів), не росіян, бо як відомо, Київська Русь - це інше, тобто сьогоднішніх українців, відбулася при Володимирі, з його наверненням. Отож, юрисдикція Вселенського Патріархату - це Україна, це Київ, а отже і мати-церква...".

На уточнення журналіста, що тоді не було України: "Була; територія може називатися по-різному, але земля та ж сама, нас не цікавить назва, територія, нас цікавить канонічність. Можливо, називалася інакше, але ми говоримо про ту ж саму землю, принаймні про ту ж географічну територію. Так, українській церкві є матір'ю церква в Константинополі, а московській церкві є матір'ю церква в Києві. Між іншим, це було визнано і сказав сам Московський патріарх Кирило, перебуваючи з офіційним візитом в Константинополі, що для нас Київ є наша батьківщина, є наша мати. То ж, як бачите, речі з іншої точки зору викладено, і сьогодні ніхто не може стверджувати, що московська церква є материнською церквою для України. Це - історично і канонічно, і в усіх сенсах парадоксально стверджувати щось подібне".

Тільки-но виникає незалежна держава, природним наслідком для неї стає створення незалежної церкви

Далі журналіст проводить аналогію: можливо, для сьогоднішніх росіян, а відтак і для церкви Росії і, можливо, для інших, хто спостерігає, не маючи якихось абсолютних теологічних підходів, "відхід" України (в лапках), відділення, точніше сказати про те, що сталося, з політичної точки зору, це - як би Пелопоннес відійшов від Греції. Тобто втрачається місце, звідки почалася сучасна держава. "Я кажу так про нас, оскільки ми розуміємо, що означає Греція".

"…Як і у випадку з Церквою Греції та Вселенського Патріархату. Чи не так само сталося? Оскільки Греція стала незалежною державою, грецька церква відокремилася від Вселенського Патріархату. Чи можна уявити грецьку націю, відокремлену від Вселенського Патріархату? Емоційно сказати або з точки зору національної, як вам до вподоби, але це сталося. І це природно, бо тільки-но виникає незалежна держава,  природним наслідком для неї є створення своєї незалежної церкви.

Однак чи не варто зараз знову повернутися до попереднього питання і розказати, чому Москва бореться з ідеєю створення незалежної церкви в Україні відтоді, коли українська нація згуртувалася в незалежній державі? Чи не бачить, що така відмова московської церкви визнати реальність є по суті причиною розколу в Україні? Ось це справжня причина розколу в Україні. Йдеться не про поведінку деяких архієреїв або, можливо, про якісь бажання деяких людей, це - відмова Москви побачити і прийняти реальність. Україна - незалежна, вона не повинна бути підлеглою, і до неї не може бути застосоване будь-яким способом підпорядкування і залежність від іншої держави.

Незважаючи на те, як би це не було бажаним з геостратегічних, енергетичних, національних, політичних міркувань для Російської Федерації; і я не хочу заглиблюватися в аналіз цих причин, але повторюю: Україна є незалежною державою і хоче мати незалежну церкву. Запобігає цьому всіма засобами, які є в її розпорядженні, Москва - духовними, політичними, економічними, військовими, якими хочете, в результаті чого розділюється нація і вся церква страждає. Це - реальність. Тобто, і я повинен змінити запитання. Чому Москва перешкоджає церкві розкріпачитися і, особливо, церкві, якій церква московська має завдячувати усьому, і повинна була б ставитися до неї з більшою вдячністю і любов'ю і турботою про єдність і стабільність, а не розділяти її своїми такими діями?".

Як завершити розкол української церкви

На низку запитань журналіста, що автокефалія не на часі, що вона погіршить ситуацію і що президент - найбільш суперечливий за всіх попередніх.

"20 років, пане Авгеріне (ім'я журналіста), 20 років ми це затримуємо... Переді мною - представник держави, який плюс до інших представників тієї ж держави, які в останні десятиліття послідовно і наполегливо звертаються до нас зі своїм проханням. Порошенко не єдиний, хто подав це звернення, пам'ятаєте, наскільки близькими до цього 10 років тому ми були з Ющенком, аби досягти вирішення українського питання... Поки розкол триває, доти все гострішими будуть пристрасті. Завершиться розкол - буде закрито цю главу розділення української церкви і буде засновано церкву в Україні для всіх православних українців, отоді, я думаю, це допоможе заспокоїти дух і примирити людей один з одним".

Нагадаємо, Петро Порошенко офіційно схвалив звернення до Вселенського Патріарха Варфоломія щодо автокефалії від Предстоятелів православних церков України. Так, звернення передали Патріарх Філарет та Митрополит Макарій з підписами усіх архієреїв УПЦ Київського Патріархату та УАПЦ.

Тим часом в УПЦ Московського патріархату ідею про автокефалію не підтримуюють. Мовляв, їм достатньо бути підпорядкованими Москві. 

22 квітня стало відомо, що Вселенський Патріархат розпочав процедури, необхідні для надання автокефалії Українській православній церкві. 

Відео Крок до помісної церкви може бути остаточним розривом із Москвою

Від 1992 року триває протистояння російської церкви та УПЦ Київського Патріархату. За результатами опитувань, українці все частіше називають себе парафіянами УПЦ КП. Сьогодні Верховна Рада проголосувала за звернення до Вселенського Патріарха Варфоломія з проханням надати Україні можливість створення помісної церкви. Наразі думки православних вірян щодо отримання автокефалії розділилися.

Перейти на першоджерело

НАЙЦІКАВІШЕ ЗА СЬОГОДНІ


09:10

Вбивство Гандзюк: Мангеру змінили підозру з замовлення вбивства на замовлення побиття

09:10

Перевёрнутое сознание: в РФ всегда «хорошо», а в Украине - «плохо»

09:10

На референдумі щодо Brexit більшість шотландців голосували за те, щоб залишитися в ЄС, тепер планується вихід зі складу Великої Британії

09:10

Клімкін пояснив, навіщо Путіну потрібні російські паспорти в ОРДЛО

09:10

Кремль будет готов на все, чтобы сорвать успех Зеленского

09:10

Комітет Сейму Латвії схвалив заяву про визнання геноцидом депортації кримських татар

09:10

Наймолодший із захоплених РФ українських моряків Андрій Ейдер передав свої вірші з полону

09:10

Міжнародний трибунал вже в травні може винести рішення про вимогу звільнити військовополонених моряків – Клімкін

09:10

Терористи знову зазнали втрат на Донбасі: подробиці нових боїв

07:36

Готові ознайомити нову команду з реальними результатами і подальшими планами трансформації системи охорони здоров''я, - Супрун

07:36

Мангера більше не підозрюють у замовленні вбивства Гандзюк: рішення ГПУ

23:31

Списки для отримання російських паспортів в ОРДЛО складено давно, - Лисянський

23:31

Аудитори знайшли в МОЗ прострочених ліків на мільйони і недієві препарати від раку для дітей

23:08

Прем''єр Нідерландів Рютте привітав Зеленського з перемогою та обговорив з ним справу МН-17

23:08

Фальшиві гроші збували через пункти обміну валют на Харківщині, - Нацполіція.

23:08

Кір наступає. Через небезпечний вірус на Донеччині закрили пологовий будинок

22:47

Сказочный паспортист. Путин бросил вызов Зеленскому

22:47

Контррозвідка СБУ затримала терориста 'ЛДНР' на межі з окупованим Кримом. ФОТОрепортаж

22:47

Боєць на передовій через 5 років отримуватиме від тисячі євро і більше, полковник - 2,5 тисячі, - радник Зеленського Апаршин. ВIДЕО

22:40

Пологи вдома чи у лікарні: чому ризиковано народжувати дитину в домашніх умовах

22:40

Митрополит Епіфаній закликав Раду підтримати закон про українську мову

22:20

Закупівлі для армії гальмують виробники бронежилетів, - Міноборони

22:20

Глава НАБУ Ситник заявив, що прокурор Грищук наказував не згадувати Гладковського у справі про розкрадання в Укроборонпромі. Той заперечує

22:20

Паспорт для окупованих: як Путін впливатиме на Донбас та чим це може завершитись

22:20

В Україні почали видавати автономери онлайн: як це зробити

Більше новин