Вторгнення до Чехословаччини і Україна. КДБ УРСР нарахував 1182 антирадянські випадки – історик


19 серпня 2018, неділя, 12:31 | Джерело: https://radiosvoboda.org/

Переглядів: 225

Вторгнення до Чехословаччини і Україна. КДБ УРСР нарахував 1182 антирадянські випадки – історик

50 років тому, 21 серпня 1968 року, розпочалася операція «Дунай»: війська СРСР та інших держав-членів Організації Варшавського договору увійшли до Чехословаччини і придушили явище, яке отримало назву «Празька весна».

Про цю подію та про те, як її тоді сприймали в Україні, Радіо Свобода поговорило з істориком Олегом Бажаном.

– Вислів «соціалізм з людським обличчям» пов’язують з подіями «Празької весни». Яке його походження?

– Він з’явився саме тоді. Але він не належить Олександру Дубчеку, а визрів серед його оточення, яке було промоутером цих реформ.

Цей вислів був вигідний Олександру Дубчеку, тому що, на його думку, це не повинно було б лякати Радянський Союз і призвести до негативних наслідків.

– Якщо вони кажуть, що у них «соціалізм з людським обличчям», то у Москві могли подумати: а яке ж обличчя у нас? Це якось образливо.

– У тих чи інших висловлюваннях дисидентів і простих громадян це викликало певну іронію. Тому з боку Москви були зауваги до Олександра Дубчека, щоб він не перестарався з реформами, які могли призвести до того, що Комуністична партія втратить свої лідерські позиції. Бо йшлося про створення й відродження інших політичних партій і громадських інституцій у Чехословаччині. Це, звичайно, лякало радянське керівництво.

– А як далеко на Схід простежувалися ці протестні настрої?

– Навіть у Криму, в Донецькі області. Це на рівні певних листівок, агіток.

Почали писати навіть листи до тих підприємств, з якими мали контакти українські виробники. Тому навіть було поставлено заслін – не давали можливості, щоб ці листи надходили до Чехословаччини й з Чехословаччини до України. На поштамті працював відділ перлюстрації КДБ.

Також були активні акції протесту з боку громадян Чехословаччини, які перебували у серпні 1968-го в Україні. Не вийшли на роботу робітники з Чехословаччини у Київському депо. У цей час була здійснена закупівля тепловозів «Шкода», і вони навчали українських залізничників як з цією технікою працювати. Коли вони дізналися про вторгнення радянських військ, то не вийшли на роботу. У цей час в Одесі перебувала делегація чехословацьких військовослужбовців з міста Брно – вони прийшли з чорними пов’язками й сказали, що у них траур. У той же час тут на гастролях перебував чеський оркестр – вони відмовилися грати на одному з фестивалів на знак протесту проти вторгнення радянських військ.

З українських інтелектуалів КДБ зафіксувало висловлювання Сергія Параджанова, який події у Чехословаччини в серпні 1968 року оцінив так, що «СРСР є світовим жандармом». І це йому теж не пробачили – на початку 1970-х його запроторили за ґрати.

Палаючі уламки автобусів і вантажівок, знищені радянськими танками. Протестувальники використовували їх як барикади, щоб заблокувати підхід радянських військових під стіни будівлі Чехословацького радіо в Празі. 1968 рік

– А як КДБ характеризувало настрої в УРСР з цього приводу? Як радянська пропаганда подавала введення радянських військ до Чехословаччини і якою була реакція громадян?

– З введенням танків на територію Чехословаччини в Україні були панічні настрої: почали розкуповувати сіль, сірники. У Білій Церкві розкупили за день місячну норму солі. Жителі України готувалися до початку Третьої світової війни. Шелест тоді міркував над тим, як поповнювати крамниці, щоб товари повернулися на полиці.

– Боялися, що війна буде не з Чехословаччиною, а з НАТО?

– Звичайно. Якщо подивитися на те, яку роботу проводили з військовослужбовцями, то їм розповідали, що вводять війська тому, що сюди можуть зайти з Західної Німеччини війська НАТО. Тож, якщо не завдати упереджувального удару, то Чехословаччина потрапить в обійми НАТО.

– Як таку аргументацію сприймало населення УРСР?

– Підключився дуже потужний ідеологічний пропагандистський актив. На Кіровоградщині було проведено у серпні близько 100 лекцій, де проводилася промивка мізків населення, щоб вони сприймали усе, що відбувається у Чехословаччині, очима очільників Кремля. Тому потужна хвиля пропагандистської роботи мала місце.

Але знаходилися ті люди, які протестували. Після самоспалення у центрі Праги студента Яна Палаха на початку 1969 року, в Київському університеті поширювалися листівки, що «київські студенти разом із Яном Палахом».

Радянські танки їдуть до будівлі Чехословацького радіо у Празі, 21 серпня 1968 року

– Офіційна пропаганда дозувала інформацію: що мають почути, а що – ні. Зрозуміло, що на Заході самоспалення Палаха набуло резонансу, у самій Чехословаччині – величезного резонансу. А навіщо радянська пропаганда говорила про цей випадок?

– Про цей випадок не говорила, ця інформація йшла поза офіційними каналами зв’язку. Дехто це поширював, тиражував. Українські дисиденти відслідковували все, що відбувалося у Празі й сподівалися, що відповідні демократичні зміни відбудуться й у Радянському Союзі.

– В СРСР люди отримували інформацію завдяки «голосам» – західним радіостанціям, які мовили на Радянський Союз.

– Так. А крім того, на Закарпатті телевізійні антени були розгорнуті в бік Словаччини, і там отримували відповідну інформацію.

Радянські солдати намагаються загасити палаючий танк, підпалений протестувальниками біля будівлі Чехословацького радіо в Празі. 1968 рік

НА ЦЮ Ж ТЕМУ:

Спалив себе, протестуючи проти окупації України та Чехословаччини

У Празі на честь українського дисидента назвуть міст – посол?

Український герой – палаючий смолоскип Василь Макух?

«Україна була окупованою країною, а не окупантом» – чеський історик пояснює комуністам?

1968: Як СРСР придушив Празьку весну?

Перейти на першоджерело

НАЙЦІКАВІШЕ ЗА СЬОГОДНІ


12:50

Аксьонов подав на Порошенка до суду через запроваджені санкції

12:49

У Росії хваляться, що Су-35 здатен побити F-22, але експерти США кажуть, що це лише мрії

12:49

25.09.2018 Брифінг Міністерства оборони України щодо ситуації на лінії зіткнення

11:42

Білорусь не братиме участі в миротворчій місії на Донбасі, - Гримчак

11:42

Щурі, сморід і смог: у Челябінську вирішили, що вивозити відходи занадто дорого, і місто перетворилося на звалище. ВІДЕО+ФОТОрепортаж

11:42

'Голосуємо за партію Єдина Росія, б##дь. Буду дивитися, с##а, на кожен бюлетень', - передвиборча агітація в російській армії. ВIДЕО

11:42

Починається оперативне відпрацювання із залученням Нацгвардії. Створюється група щодо громадських організацій, - заходи Нацполіції в Одесі

11:42

На Львівщині через негоду гілка дерева вбила людину

11:42

Моїй дитині в країні наставили масово лжемогили - мама Кузьми ``Скрябіна``

11:41

Донецький аеропорт фото - фото кіборгів

11:02

У Харкові вибухнув міномет Молот

11:02

``Укрзалізниця`` запускає поїзд між Києвом та Лисичанськом з ``елітними`` цінами

11:02

Сравним цифры: почему ты влияешь на гривню больше, чем транш МВФ

11:02

У Львові анархісти із ножовими пораненнями звинувачують націоналістів. А ті заперечують

11:02

Четвертая лужа Додона или когда жизнь ничему не учит

10:20

В Україні ``за борги`` вимкнули UA:Перший

10:20

У ДНР нагородили зрадницю України - фото

10:19

“У 90% населення Криму немає ніякої позиції”. Українці про життя в окупації

10:19

Премии Нафтогаза: суд оштрафовал Коболева

09:21

Китай культурно высмеял тактику ВС РФ на учениях “Восток - 2018”

09:09

Состояние Михайлика — Пуля в теле: врач рассказал о состоянии раненого активиста Михайлика

09:09

Доба на передовій минула без втрат серед українських бійців. Ситуація на Донбасі - Війна на Сході

09:09

Українські військові кораблі, які пройшли через Керченську протоку, прибули до Маріуполя

09:09

Тимофєєва Ташкента заарештували в Москві

09:09

На угорському кордоні затримали українського депутата, який віз 52 кг бурштину

Більше новин