Е-декларації проти корупції. Чому ``бідні`` чиновники не покарані за незаконне збагачення


10 жовтня 2018, середа, 20:20 | Джерело: https://tsn.ua/

Переглядів: 151

Боротьба з корупцією в Україні зустрічає сильний спротив старої системи, наскрізь просоченій чиновниками старого зразка, які не погоджуються змінювати правила гри.

Два роки тому – восени 2016 року – в Україні впровадили е-декларації для чиновників.

Введення в роботу електронної системи подання декларацій було серед переліку вимог для надання Україні бевізового режиму з ЄС.

Однак, незважаючи на усвідомлення депутатами значення цього нововведення, вони наполегливо відкладали впровадження електронних декларацій. Наприкінці 2015 року, ухваливши закон про бюджет-216, депутати навіть відтермінували цей процес аж до 1 січня 2017 року.

Це рішення було засуджене як пересічними українцями, так і західними партнерами України. Тож народним обранцям довелося виправляти свою "помилку", врешті решт ухваливши відповідні зміни до закону "Про запобігання корупції".

Проте скандали довкола е-декларацій на цьому не припинилися і супроводжували офіційний запуск держреєстру, який мав відбутися 12 серпня 2016 року – через відсутність сертифікації від Держспецзв'язку і технічні збої запуск реєстру е-декларацій фактично відбувся лише 1 вересня. Потому реєстр регулярно "падав" у період активного подання чиновниками декларацій.

Чи допомогли е-декларації у боротьбі з корупцією та які недоліки системи і законодавства ще потрібно виправити – ТСН.ua розбирався разом з юристами та громадськими активістами.

СТАТКИ ВСІХ ЧИНОВНИКИ В ОДНОМУ МІСЦІ

"Два роки тому в Україні було здійснено значний крок на шляху подолання корупції – введено електронне декларування доходів та майнового стану", – зауважила юрист юрфірми "Ілляшев та Партнери" Ніна Бец.

Відео Які статки не декларують чиновники

На третій хвилі е-декларування українські чиновники продовжують дивувати! Наші журналісти почали глобальний аудит нових декларацій і з самого початку знайшли купу порушень. Сумнівні статки, невказані квартири й авто.

Вона нагадала, що це нововведення було здійснено за підтримки ЄС та США, й мало на меті досягнення двох цілей. Перша – офіційно зафіксувати статки українських державних службовців, друга – виявити невідповідність реального матеріального становища та задекларованих доходів.

З першою ціллю, вважає експерт, українському суспільству вдалося впоратись.

Своєю чергою юрист і член правління "Центру протидії корупції" Олена Щербан називає головним досягненням те, що декларації переважної більшості чиновників зібрані в одному місці.

"Громадяни, виборці мають право доступу до декларацій на електронному порталі. Також вони мають можливість самостійно перевіряти, бачити все на свої очі і давати власну оцінку кожному чиновнику, депутату тощо", – зауважила Щербан.

ОНОВЛЕННЯ В РЕЖИМІ ОНЛАЙН

Держслужбовці заповняють та подають декларації в режимі онлайн на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК).

Електронна декларація складається з 16 розділів, в яких чиновник має вказати інформацію про себе і свою родину, рухоме та нерухоме майно, доходи та грошові активи, цінні папери, роботу за сумісництвом, кредити та подарунки.

До речі, заповнення декларації потребує уважності, адже враховуючи дуже формалізований підхід НАЗК, кожна помилка може призвести до адміністративної відповідальності, зазначає Ніна Бец.

"Щорічну електронну декларацію за минулий рік потрібно подати до 00:00 год. 01 квітня поточного року. З досвіду минулих років більшість українських чиновників заповнювала декларації в останні два тижні до закінчення кінцевого строку, через що реєстр е-декларацій давав значні збої, сподіваємось, що цього року українська система вже буде готова до такого навантаження або ж українські чиновники будуть звертатись до заповнення декларацій дещо раніше", – додала юрист.

Відео Активісти вимагають від голови НАЗК звіту про проведену перевірку діяльності Андрія Павелка

НАЗК - в книгу рекордів України. Активісти закликають авторів видання занести чиновників агентства в книгу за найтривалішу перевірку декларації. А саме, декларації народного депутата Андрія Павелка. Члени одразу кількох антикорупційних організацій провели мітинг під входом до НАЗК. Вимога проста - дорозслідувати справи про ймовірну корупцію та конфлікт інтересів у роботі голови федерації футболу України, а за сумісництвом народного депутата і голови бюджетного комітету ВР Андрія Павелка.

Ще один важливий момент: чиновники зобов'язані подавати зміни до декларацій протягом року, якщо покращення майнового стану особи перевищує 88 тисяч 100 гривень. Ці зміни мають бути додані до декларації протягом 10 днів з моменту настання такого покращення.

Таким чином, чиновники мали би опиниться ніби на відкритій долоні перед громадянами, адже за таких умов складно приховати щось цінне.

Проте зараз чиновники легко можуть ігнорувати це правило, зважаючи на те, що більшість декларацій просто не перевіряються. Тут підходимо до другого завдання, яке ставилося перед електронним реєстром декларацій, – виявлення невідповідності реального матеріального становища задекларованому. Ця мета виявилася фактично недосяжною.

ПЕРЕВІРКА ДЕКЛАРАЦІЙ ВРУЧНУ

"З моменту закінчення терміну на подачу декларацій, жодним чином не освітлюється процедура їх перевірки та виявлення недоліків. Тобто, фактично, про порушення, допущені під час заповнення декларацій можна дізнатися лише з поодиноких повідомлень у ЗМІ", – наголосив юрист компанії Investment Service Ukraine  Артем Моргун.

Крім того, у системі досі не запроваджена автоматична верифікація декларацій, через що частка декларацій, що реально перевіряються, дуже мала.

Автоматична верифікація декларацій – це багатоетапний процес, який вимагає підключення системи до інших державних реєстрів, що перебувають в юрисдикціях інших відомств. Йдеться, наприклад, про реєстр нерухомості Мін'юсту, реєстр автомобілів МВС або ж реєстр платників податків Державної фіскальної служби.

Так, під час подачі чиновником електронної декларації до системи НАЗК мав би відбуватися автоматичний процес порівняння задекларованого майна з тим, що записане на ім'я чиновника та його родичів в інших реєстрах. Якщо на приклад, у держреєстрі нерухомості виявиться на кілька квартир більше - декларанту, що припустився "помилки", мають поставити відповідні запитання. Той матиме час на виправлення декларації або ж буде притягнутий до відповідальності.

Або ж чиновник може купити собі автомобіль, але "забути" оновити свою декларацію. Але автоматична система верифікації одразу б помітила зміни у держреєстрі МВС та подала сигнал про невідповідність.

"При тому в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців будуть зазначатись відомості про справжніх бенефіціарних власників (тобто інформація про бенефіціара буде перевірятись належним чином на стадії внесення її до реєстру). Цей захід допоможе відстежувати, хто з посадовців є вигодонабувачем того чи іншого бізнесу", – додала юрист Ніна Бец.

Відео Четверо чиновників, чиї статки перевіряє НАБУ, заявили про політичний характер переслідування

Одразу про 4 кримінальні провадження гучно заговорили цього тижня. І хоч розслідування тривають різний час, підстава для всіх однакова. В декларації чиновників написано одне, а живуть вони геть по-іншому - багатше, ніж дозволяють задекларовані доходи. Мова йде про міністра інфраструктури Володимира Омеляна, заступника Голови СБУ Павла Демчину, міністра юстиції Павла Петренка і народного депутата Антона Геращенка.

Впровадження автоматичної верифікації було передбачене законодавством, але НАЗК поки що не домовилася з іншими відомствами, щоб отримати доступ до відповідних реєстрів.

"Для порівняння, НАБУ отримало доступ до реєстрів у перший же рік своєї роботи, хоча керується такими ж законодавчими нормами щодо цього питання, як і НАЗК. А Нацагентство при цьому і саме не верифікує декларації, й іншим не дозволяє це зробити за нього, не даючи належного доступу НАБУ до внутрішнього реєстру декларацій", – нарікає член правління ЦПК Олена Щербан.

Таким чином, усі декларації зараз перевіряються співробітниками НАЗК вручну.

"Агентство очевидно не справляється з великим обсягом декларацій. Уявіть: для перевірки однієї декларації співробітнику НАЗК потрібно направити з десяток письмових запитів й дочекатися на відповідь. Це зовсім не те, чого ми очікували від системи декларування. Як наслідок, до відповідальності фактично притягується дуже мало порушників", – зазначила Щербан.

Національне антикорупційне бюро зараз розслідує 72 кримінальних провадження щодо е-декларацій. Загальна сума незадекларованих доходів, яка встановлена щодо цих справ, складає 769 млн гривень. Але чи буде досягнуто яких-небудь позитивних результатів за цими розслідуваннями, зауважила Ніна Бец, – поки невідомо. Станом на зараз жодного вироку за незаконне збагачення держслужбоцям ще не винесено.

РОБОТА НАД ПОМИЛКАМИ

Два роки роботи системи електронних декларацій виявили чимало проблем, що потребують виправлення.

При цьому також лишається багато можливостей для вдосконалення системи. Так, експерти наголошують на необхідності впровадження "амністії капіталів" та поширення зобов'язання декларувати доходи на всіх громадян України.

"Це дасть можливість абсолютно всім зафіксувати раніше здобуті статки шляхом їх декларування без притягнення до відповідальності та зі сплатою мінімального податку. Цей захід також попередить виникнення ситуацій, коли чиновники переписують своє майно на довірених осіб, а коли їх зловлять, заявляють, що наявне у них майно або кошти були позичені", – пояснила Ніна Бец.

Відео Головний борець з корупцією у СБУ не подав е-декларації – Шабунін

Як не поширити на всіх громадян, то хоча б примусити вище керівництво деяких державних органів оприлюднювати свої декларації, вважає за необхідне юрист ЦПК Олена Щербан.

"Величезною проблемою є те, що не всі державні органи і структури імплементували закон. Це СБУ і низка інших держорганів, які займаються розвідкою, контррозвідкою. Справа в тому, що закон дозволяє їм робити винятки, але лише тим особам, які безпосередньо є агентами, оперативниками. Натомість декларації не подає навіть вище керівництво цих органів. Ми знаємо, що НАБУ підготувало підозру заступнику голови СБУ Павлу Демчині у незаконному збагаченні (йдеться про те, що він придбав майно, яке не відповідає його офіційним доходам). Якби його декларація була у вільному доступі, йому могли б інкримінувати ще й недекларування цього майна", – пояснила Олена Щербан.

За словами експерта, НАЗК мала би врегулювати це питання та визначити порядок, як такі особи мають подавати декларації.

Натомість нардепи взялися за громадських активістів, які займаються антикорупційною діяльністю, примусивши їх в обов'язковому порядку декларувати свої доходи. Відповідне рішення було ухвалено ще у березні 2017 року.

"Ці зміни були розкритиковані з боку міжнародної спільноти як такі, що істотно обмежують діяльність громадських організацій в Україні. 16 березня Венеціанська комісія оприлюднила свій експертний висновок, у якому заявила, що жорсткі вимоги до фінансової звітності щодо громадських організацій матимуть руйнівний вплив на громадянське суспільство в Україні", – зауважила Ніна Бец.

Експерти також закликали українську владу скасувати вимогу до антикорупційних активістів подавати е-декларації, проте ці зміни і досі залишаються чинними.

Очевидно, що боротьба з корупцією в Україні зустрічає сильний спротив старої системи, наскрізь просоченій чиновниками "старого зразка", що не погоджуються змінювати правила гри, до яких звикли за довгі роки у владі. Тим не менш прогрес все ж є, і це додає наснаги антикорупційним активістам та підживлює впевненість у скорому одужанні системи української влади.

Ольга Скичко

Перейти на першоджерело

НАЙЦІКАВІШЕ ЗА СЬОГОДНІ


08:47

Українців атакують кліщі: як не заразитися небезпечною інфекцією

08:47

Двоє українських воїнів були поранені на Донбасі. За добу - 30 обстрілів, - ОС

08:47

Публікують відкрито: ЗСУ підловили терористів 'Л/ДНР' на гучному фейку

08:47

Бойовики запустили хвилю фейків перед засіданням ТКГ у Мінську

06:49

Голова АП підтвердив намір переїхати з нинішньої будівлі на Банковій

01:16

Є просування, – Зеленський розповів про мінський процес та програму відновлення Донбасу

00:23

Спека цього тижня побила сторічний рекорд і не збавлятиме обертів

00:23

Пасічники скаржаться на рекордний мор бджіл, а отруєний мед потрапляє на полиці супермаркетів

21:57

У Борисполі вболівальники зустріли чемпіонів світу - футбольну збірну України U-20. ВІДЕО+ФОТОрепортаж

21:57

У ПЦУ відповіли, чи загрожує Україні втрата Томосу

21:09

Поліція встановила трьох найманців з Італії, які воювали за терористів на Донбасі, - Аброськін. ФОТОрепортаж

20:14

Луганська поліція затримала бойовика 'ЛНР'

20:14

'Вибити Росію з Дністра': у Придністров'ї запанікували через 'хитрий план' Додона

19:35

Отличные новости из России. Диалоги с россиянами

19:35

47% дизельного палива, що продається в окупованому Криму, - фальсифікат

19:34

'Ф*шистів в образу не дамо!' Топ-пропагандиста Путіна піймалі на скандальній витівці

19:08

'Це зробив Бог, покаравши комуністів': з'ясувалися нові дані з секретного досьє КДБ по Чорнобилю

18:48

У Польщі стартували наймасштабніші цьогорічні військові навчання НАТО DRAGON-19

18:47

Перейменування Києва: Фаріон вказала на важливий нюанс

18:47

'Путіне, рятуй!' Фанати 'руского міра' в Криму поскаржилися на життя

18:37

Путін займає вичікувальну позицію: у Кремлі пояснили, чому з осторогою ставляться до Зеленського

18:36

На Донбасі пройшли жорсткі бої: в ООС розкрили деталі

17:30

'Попередження Путіну': США розпочали кібервійну проти Росії

17:30

Вибух у центрі Києва: поліція назвала ймовірну причину

17:30

Десантники 25-ї ОПДБр провели бойові стрільби в рамках міжнародних навчань Sаber Guardian-2019 у Румунії. ФОТОрепортаж

Більше новин